Poradnik

Montaż klimatyzacji – najczęściej popełniane błędy

Montaż klimatyzacji to przedsięwzięcie, którego poprawne wykonanie ma wpływ na poprawne działanie urządzenia. Jak przeprowadzić instalację klimatyzacji, aby uniknąć błędów? Jak im zapobiec? Przeczytaj poniższy artykuł, aby się dowiedzieć.

Miejsce i sposób instalacji klimatyzatora ma wpływ na przepływ powietrza w pomieszczeniu. Montaż zależy także od indywidualnych potrzeb praktycznych i wizualnych. Jakich błędów podczas montażu klimatyzacji nie popełnić?

SPIS TREŚCI:

Najczęściej popełniane błędy podczas montażu klimatyzatora / klimatyzacji

Klimatyzator zamontowany w złym miejscu

Skierowanie powietrza na główne miejsce przebywania osób w pomieszczeniu (np. kanapa w salonie czy łóżko w sypialni) będzie sprawiało dyskomfort. Dodatkowo narazi na ciągłe zmiany temperatury, co skutkować będzie częstszymi chorobami i przeziębieniami. Nie poleca się także montażu urządzenia w sypialni – hałas, który generuje klimatyzator, nawet jeśli jest bardzo cichy, może przeszkadzać niektórym osobom podczas snu. 

Klimatyzator nie może być zasłonięty przez meble oraz większe przedmioty, które mogłyby hamować przepływ powietrza. Spowoduje to nierównomierne rozmieszczenie ciepła lub chłodu w pomieszczeniu.

Najlepiej, aby klimatyzator został zamontowany w pobliżu okna. W okresie letnim to te przestrzenie nagrzewają się najbardziej. Klimatyzator powinien również zostać zamontowany stosunkowo wysoko. Umożliwi to prawidłową wymianę chłodnego nawiewu ze stojącym, ciepłym powietrzem. Istotne jest to w przypadku klimatyzatorów kasetonowych i kanałowych. Jeśli zostaną zamontowane w złym miejscu, przeróbka instalacji może okazać się kosztowna.

Klimatyzator w pokoju przy oknie
Fot. Klimatyzator ścienny zamontowany w pobliżu okna / Źródło: Max Vakhtbovych, Pexels

Nieprawidłowe podłączenie

Nieprawidłowe podłączenie występuje w sytuacji, kiedy przewody nie zostaną odpowiednio szczelnie zamontowane zarówno do jednostki wewnętrznej, jak i do zaworów agregatu zewnętrznego. Powstają wówczas ubytki czynnika chłodniczego, co bezpośrednio wpływa na zmniejszoną wydajność urządzenia.

Błędy w montażu układu klimatyzatora

Błędy w montażu układu klimatyzatora dotyczą nieprawidłowego ułożenia instalacji, co będzie skutkować nadmiernym obciążeniem agregatu, a równocześnie jego obniżoną wydajnością. Chodzi tu głównie o takiej błędy jak: 

  • załamana rura miedziana – doprowadzi do tego zbyt mocne i długotrwałe wyginanie elementu – skutkiem jest niedrożność instalacji;
  • brak pułapki olejowej – obowiązkowy element, gdy część zewnętrzna klimatyzatora znajduje się powyżej części wewnętrznej;
  • instalacja niedostosowana pod względem długości i wysokości do mocy klimatyzatora.

Montaż klimatyzacji zleć profesjonalnej firmie, która ma bogatą wiedzę i odpowiedni sprzęt. Umożliwi to wykonanie całej instalacji prawidłowo i bez zbędnych błędów.

Nieprawidłowa moc klimatyzatora

W tym przypadku przed zakupem klimatyzatora bezwzględnie oblicz moc optymalną dla danego pomieszczenia. Wynosi ona w przypadku budynków mieszkalnych 1 kW na 10 m2. Pomoże to uniknąć zakupu uklimatyzatora, którego moc będzie zbyt słaba, aby zapewnić odpowiednią temperaturę.

Nieodpowiednio umiejscowiona jednostka zewnętrzna

Aby działanie klimatyzacji było efektywne, jednostkę umieść w miejscu niezbyt nasłonecznionym – najlepiej na ścianie północnej lub tej wystarczająco zacienionej. Pamiętaj jednak, aby ta przestrzeń nie znajdowała się blisko krzewów lub obiektów, które mogą blokować swobodny przepływ powietrza – prowadzić to będzie do przegrzewania się urządzenia. 

Podstawa oraz solidne przymocowanie jednostki zewnętrznej klimatyzatora także jest istotne. Urządzenie znajdujące się blisko gruntu, warto umieścić na cokole lub zestawie podpór. Będą one chronić jednostkę przed błotem, piaskiem, liśćmi, deszczem, śniegiem czy innymi zanieczyszczeniami.

Złe odprowadzanie kondensatu

Rurka, którą odprowadzany jest kondensat (czyli skropliny powstałe ze schładzanego powietrza w klimatyzatorze) musi być szczelna. Zniweluje to nieprzyjemny zapach wydobywający się z kanalizacji, jeśli rurka doprowadzona jest do tego systemu. W przypadku wypuszczenia jej na zewnątrz zadbaj o wystarczającej długości rurkę, aby kondensat nie brudził elewacji. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak odprowadzić skropliny z klimatyzacji i dlaczego to takie istotne – artykuł jest już na naszym blogu.

Podsumowanie

Jak widzisz, przy planowaniu montażu lub przebiegu tej czynności trzeba pamiętać o kilku ważnych kwestiach, aby móc cieszyć się jak najlepszą pracą klimatyzatora. Teraz już wiesz, jakich błędów nie popełniać. Jeżeli chcesz rozszerzyć swoją wiedzę w tym zakresie, przeczytaj także wpis: jakich błędów unikać podczas montażu klimatyzacji. Ta kompleksowa wiedza z pewnością pozwoli Ci uniknąć przykrych niespodzianek podczas montażu klimatyzacji.