Dom energooszczędny – jaki system klimatyzacji i wentylacji zastosować?
Podczas budowy domu energooszczędnego oprócz elementów konstrukcji budynku, które mają redukować zużycie energii, warto pomyśleć także o wewnętrznych udogodnieniach. Poznaj systemy klimatyzacji i wentylacji, które współgrają z przyjętym planem budowy domu energooszczędnego oraz dowiedz się, jaka jest ich rola w oszczędzaniu energii.
SPIS TREŚCI:
- Czym jest dom energooszczędny?
- Rola systemu klimatyzacji i wentylacji w oszczędzaniu energii
- Jaki system klimatyzacji wybrać do domu energooszczędnego, aby latem zapewnić komfortową temperaturę w domu?
- Jaką wentylację zastosować w domu energooszczędnym?
Czym jest dom energooszczędny?
Dom energooszczędny to budynek, który został zaprojektowany tak, aby zużywał jak najmniej energii, jednocześnie zapewniając wysoki poziom komfortu dla mieszkańców. Istotnym celem takich domów jest zmniejszenie emisji dwutlenku węgla oraz obniżenie rachunków za energię.
Charakterystyczną cechą domu energooszczędnego jest m.in. odpowiednia izolacja termiczna, wykorzystanie energooszczędnych okien i drzwi, wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w systemach ogrzewania i chłodzenia (np. pompy ciepła, kolektory słoneczne, systemy rekuperacji ciepła), czy świadome zarządzanie zużyciem energii.
Rola systemu klimatyzacji i wentylacji w oszczędzaniu energii
Systemy klimatyzacji i wentylacji odpowiadają za zapewnienie odpowiedniej temperatury oraz przepływu powietrza. Jednak w przypadku domów energooszczędnych ich rola może być znacznie większa.
Nowoczesne systemy klimatyzacji umożliwiają precyzyjną regulację temperatury w poszczególnych pomieszczeniach domu. Pozwala to uniknąć nadmiernego chłodzenia lub ogrzewania nieużytkowanych obszarów, co redukuje zużycia energii. Systemy klimatyzacyjne często wykorzystują zaawansowane technologie, takie jak inwertery w klimatyzatorach. Takie rozwiązanie pozwala na oszczędność energii poprzez redukcję cykli włączania i wyłączania się urządzenia.
Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła zwana też rekuperacją, pozwala na odzyskiwanie ciepła z wychodzącego powietrza i wykorzystanie go do ogrzewania świeżego powietrza. To umożliwia zmniejszenie strat ciepła i zapotrzebowania na energię używaną do ogrzewania.
Dowiedz się więcej: Czym jest rekuperacja — wady i zalety
Klimatyzacja i wentylacja mogą być zintegrowane z inteligentnymi systemami zarządzania budynkiem, co umożliwia automatyzację pracy urządzeń w zależności od warunków zewnętrznych i preferencji użytkowników.
Jaki system klimatyzacji wybrać do domu energooszczędnego, aby latem zapewnić komfortową temperaturę w domu?
W przypadku systemu klimatyzacji najlepszym z rozwiązań będzie klimatyzacja inwertorowa. To rozwiązanie przynosi znaczne korzyści jeśli chodzi o koszty użytkowania oraz energooszczędność. Wynika to z faktu, że bez względu na to, czy dom jest chłodzony, czy ogrzewany, urządzenie zużywa nawet o 40% mniej prądu niż klasyczne modele.
Fot. Klimatyzator ścienny WEBER CLIMA Q ze sprężarką inwertorową / Źródło: https://swatt.pl/pl/450-klimatyzatory-scienne
Energooszczędność w klimatyzacji inwertorowej sprowadza się do sposobu działania sprężarki i wentylatora. Te elementy rozpoczynają pracę od minimalnych obrotów, które już od początku redukują straty energii. Następnie klimatyzacja zwiększa obroty, ale robi to w sposób płynny – nie dostarcza więc nagłych skoków temperatur. Po uzyskaniu zadanego poziomu ciepła lub chłodzenia klimatyzator zmniejsza swoje obroty, przy czym nie wyłącza się. To sprawia, że urządzenie nie generuje dodatkowej energii.
Jaką wentylację zastosować w domu energooszczędnym?
Jeśli chodzi o wybór wentylacji, która najlepiej sprawdzi się w domu energooszczędnym, należy wziąć pod uwagę wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła. To rozwiązanie wyposażone jest w rekuperator, który odgrywa kluczową rolę w obniżaniu zużycia energii. Zapewnia wymianę powietrza poprzez wywiewanie zużytej części, a nawiewanie przefiltrowanej i świeżej. W tym celu używa elementów wentylacyjnych, które działają na przemian. Kierunek ich pracy zależy od aktualnych potrzeb oraz panujących warunków atmosferycznych.
Sprawdź też: Jak działa rekuperator ścienny (pokojowy) – Zalety i wady wentylacji docentralnej
Stosowanie rekuperatora sprawia, że minimalizowane są straty cieplne. Zaletą urządzenia jest także poprawa cyrkulacji powietrza w budynku. Dodatkowo o czystość gazu dbają umieszczone wewnątrz urządzenia filtry przeciwkurzowe, a odpowiednią wilgoć zapewnia wymiennik ciepła, który skrapla parę wodną.
Poprawnie zaprojektowany i utrzymany system klimatyzacji i wentylacji może znacząco przyczynić się do oszczędzania energii w domu jednorodzinnym.