Technologie

Klimatyzacja i rekuperacja – dlaczego nie wolno mylić tych pojęć?

Dbanie o jakość powietrza w naszych domach staje się staje się dla wielu niezwykle ważną kwestią. Wynika to z coraz większej świadomości zagrożeń jakie płyną z oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Pośrednio ma na to również wpływ pogłębiający się problem ze smogiem, który dotyka większość miast w naszym kraju oraz globalne ocieplenie, sprawiające, że każde kolejne lato jest bardziej upalne. Efektem tego jest coraz większe zainteresowanie systemami klimatyzacji i wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacji). Oba rozwiązania mają na celu poprawę jakości powietrza w naszym domu. Można śmiało stwierdzić, że na tym podobieństwa między rekuperacją i klimatyzacją się kończą. Wiele osób myli te technologie, co jest błędem. Poniżej przedstawiamy podstawowe różnice między wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła a klimatyzacją.

Rekuperacja czy klimatyzacja - mężczyzna trzymający wiatrak
Fot. źródło: Pexel by Galvao Menacho

Zasada działania rekuperatora i klimatyzacji

To w mechanizmie działania są widoczne największe różnice miedzy rekuperacją a klimatyzacją. Pierwsza technologia – rekuperacja – polega na wymianie powietrza. Zużyte powietrze jest usuwane poszczególnych pomieszczeń, natomiast do wnętrza jest wpuszczane świeże powietrze, które dodatkowo jest poddawane filtracji i ogrzaniu w wymienniku krzyżowym.

Zasada działania klimatyzacji opiera się o obróbkę powietrza wewnątrz pomieszczeń. Klimatyzatory cieszą się popularnością zwłaszcza latem. Wtedy korzysta się z nich w celu schłodzenia powietrza i obniżania temperatury. Odwrócony proces można zastosować zimą lub jesienią, kiedy to klimatyzator może ogrzewać nasz dom. Nowoczesne klimatyzatory mają opcję utrzymywania odpowiedniego poziomu wilgotności oraz oczyszczania powietrza.

Budowa rekuperatora i klimatyzatora

Rekuperator powietrza (centrala wentylacyjna)
Fot. Rekuperator powietrza| Źródło: Internetowa Hurtownia Instalacyjna SWATT

Charakterystyka techniczna i budowa obu technologii to kolejna różnica. Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła składa się z następujących elementów:

  • centrala wentylacyjna
  • system kanałów
  • czerpnia
  • wyrzutnia
  • tłumnik
  • anemostaty

Klimatyzacja natomiast, to system, który może występować w wielu wariantach. Najpopularniejszym rozwiązaniem są klimatyzatory typu split. Składają się one z jedne jednostki wewnętrznej i połączonej z nią jednostki zewnętrznej. Głównymi elementami, determinującymi sposób działania całego systemu są:

  • Skraplacz – w nim czynnik chłodzący przechodzi ze stanu gazowego w stan ciekły.
  • Sprężarka – zapewnia obieg płynu (czynnika chłodzącego) w systemie klimatyzacji.
  • Zawór rozprężny – przy rozprężaniu czynnika następuje znaczny spadek temperatury.
  • Parownik – czynnik przechodzi w stan gazowy pochłaniając ciepło z pomieszczenia.

Cały proces między jednostkami zachodzi za pośrednictwem dedykowanych, miedzianych rur.

Sprawdź też: Koszty eksploatacji klimatyzacji domowej

Rekuperacja vs Klimatyzacja – Podsumowanie

Reasumując, w dużym skrócie można stwierdzić, że zadaniem rekuperacji jest zmniejszenie strat ciepła w domu oraz dbanie o zdrowie domowników, natomiast klimatyzacja dba o nasz komfort, w szczególności w upalne dni. Optymalnym rozwiązaniem jest zastosowanie obu systemów.

Jeden komentarz do “Klimatyzacja i rekuperacja – dlaczego nie wolno mylić tych pojęć?

Możliwość komentowania została wyłączona.