Klimatyzator przenośny vs. klimator – nie daj się nabrać!
W każdym kolejnym roku musimy mierzyć się z coraz wyższymi temperaturami powietrza. Warunki panujące wewnątrz pomieszczeń, w których przebywamy przez większość dnia nie mają nic wspólnego z optymalnym komfortem termicznym. Dla wielu osób najlepszym rozwiązaniem na poradzenie sobie z tym problemem jest inwestycja w mobilne urządzenie chłodzące. Na rynku są dostępne zarówno klimatyzatory jak i klimatory. Są to dwie odrębne technologie, których nie można ze sobą mylić. Jakie są podstawowe różnice między klimatyzatorem przenośnym a klimatorem? Podpowiadamy!
Klimatyzator przenośny (mobilny) – charakterystyka
Klimatyzator przenośny (mobilny) należy do tzw. rozwiązań klimatyzacji miejscowej. Jak sama nazwa wskazuje – klimatyzator mobilny można dowolnie przemieszczać pomiędzy pomieszczeniami dzięki niewielkim gabarytom. Dzięki temu, wariant ten zyskuje dużą popularność. Wynika to przede wszystkim z możliwością uniknięcia niedogodności związanych z montażem (z czym musimy się liczyć w przypadku stacjonarnych systemów).
Klimator – charakterystyka
Klimatory są również urządzeniami przeznaczonymi do chłodzenia powietrza wewnątrz pomieszczenia. Co więcej, także charakteryzują się kompaktowością i mobilnością, co jest obecnie dużym atutem. Każdy klimator posiada specjalne, chłodzące wkłady nasączone wodą. Gorące powietrze przepływa przez wkłady dzięki wentylatorowi, a woda odbiera z niego ciepło. W taki sposób, urządzenie emituje chłodnie powietrze. Niestety, wiąże się to ze wzrostem wilgotności, co może się wymknąć spod kontroli.
Klimatyzator a klimator – różnice
Główną różnicą między klimatyzatorem przenośnym a klimatorem jest czynnik chłodniczy. Klimatory wykorzystują do chłodzenia wodę, natomiast klimatyzatory – freon. Niestety, specyfika pracy klimatorów wiąże się ze wzrostem wilgotności powietrza wewnątrz pomieszczenia. Daje to często efekt odwrotny od zamierzonego. Uczucie gorąca jest jeszcze bardziej intensywne. Ponadto, w negatywny sposób odczuć mogą to również drewniane elementy wyposażenia wnętrza (np. meble, panele).
Kolejnym aspektem, w którym klimatyzator przenośny góruje nad klimatorem jest możliwość ustawienia konkretnej temperatury. W obu przypadkach, podczas wyboru urządzenia warto zwrócić wagę na takie wskaźniki jak:
- prędkości wentylatora,
- klasę energetyczną,
- poziom hałasu
- przepływ powietrza.
Oba warianty potrzebują regularnego serwisowania i konserwacji.
Ze względu na specyfikę działania, klimatyzatory przenośne (mobilne) najlepiej sprawdzają się w pomieszczeniach zamkniętych, natomiast klimatory w otwartych. Z tego wynika, że wybierając urządzenie chłodzące do mieszkania lub domu, zdecydowanie lepszą opcją będzie klimatyzator przenośny. Pamiętajmy, aby prawidłowo dobrać moc chłodniczą. Przyjmuje się, że w przypadku jednorodzinnego gospodarstwa domowego na każdy metr kwadratowy powinien przypadać 0,1 KW mocy.
Pouczająca lektura! Doceniam szczegółowość i dokładność. Szkoda tylko, że niektóre fragmenty są zbyt techniczne dla laików. Mimo to, świetne źródło wiedzy!