Odprowadzenie skroplin z klimatyzacji
Klimatyzacja w domu to standard w obecnych czasach. Rozwój technologiczny sprawił, że niskim kosztem możemy pozwolić sobie na komfort chłodnego powietrza w środku upalnego lata. Jednak, aby klimatyzacja działała wydajnie, konieczne jest zadbanie o każdy szczegół w procesie jej montażu i eksploatacji. Jedną z najważniejszych rzeczy jest odprowadzenie skroplin z klimatyzacji. Proces ochładzania powietrza przez klimatyzację generuje produkty uboczne. Jednym z nich są właśnie skropliny, które należy odprowadzić, na jeden z dostępnych sposobów.
Skąd się biorą skropliny w klimatyzatorze?
Obecność skroplin w naszym klimatyzatorze nie wskazuje na awarię lub usterkę urządzenia. Jest to naturalny produkt uboczny procesu termodynamicznego zachodzącego podczas chłodzenia powietrza. Zmiany temperatur powietrza oraz sprężanie i rozprężanie czynnika roboczego to główne powody powstawania skroplin. Ilość skroplin zależy rodzaju urządzenia, temperatury, wilgotności oraz wydajności i natężenia pracy całego systemu.
Jak odprowadzać skropliny z klimatyzacji?
Wilgoć powstająca w wyniku pracy klimatyzatora zbiera się w tackach pod wymiennikiem. Skropliny można odprowadzać na dwa sposoby: grawitacyjnie bądź przy pomocy dedykowanej pompki do skroplin.
Grawitacyjne odprowadzenie skroplin
Grawitacyjne odprowadzanie skroplin z klimatyzacji to najprostszy i najpopularniejszy sposób odprowadzania wilgoci z klimatyzatora. Polega on na poprowadzeniu instalacji w dół pod takim kątem, by woda wypływała samoistnie. Optymalny kąt spadku względem płaszczyzny podłogi wynosi 1 do 2 stopni w przeliczeniu na 1 metr bieżący. Jest to technika stosowana w niewielkich systemach klimatyzacyjnych, zazwyczaj w domach mieszkalnych. Odprowadzenie grawitacyjne skroplin z klimatyzacji wykorzystuje się głównie w klimatyzatorach ściennych.
Warto zwrócić uwagę na to, z czego wykonana jest instalacja klimatyzacyjna. Jeśli są to klejone na zimno, sztywne rurki, nie potrzeba dużego spadku, ponieważ gładka powierzchnia zapobiega gromadzeniu się zanieczyszczeń. W przypadku elastycznych rurek lub węży odpływowych spadek musi być znacznie większy.
Pompki do odprowadzenia skroplin z klimatyzacji
W większych systemach konieczne jest zastosowanie pompki do kondensatu. Urządzenia te sprawdzają się, szczególnie gdy wodę trzeba wypompować w górę lub poziomo na większą odległość. Wbrew pierwszym skojarzeniom, pompy te są niewielkimi urządzeniami, które mogą odprowadzać wodę do 10 metrów powyżej poziomu, na którym znajduje się urządzenie lub w poziomie – na odległość 60 – 70 metrów.
Niestety takie rozwiązanie ma swoje wady. Konieczna jest regularna kontrola stanu technicznego pompy, a samo urządzenie zużywa energię elektryczną. Specyfika działania pompy powoduje również, że niektóre pompki podczas pracy emitują niewielki hałas. Są natomiast dostępne już modele na tyle ciche w pracy, że pozwalają na zastosowanie nawet w sypialniach.
Gdzie odprowadzać skropliny?
Bardzo ważne jest nie tylko jak odprowadzimy skropliny, ale również to, w jakie miejsce zostaną one odprowadzone. Najbardziej praktycznym rozwiązaniem jest podłączenie klimatyzatora do pionu kanalizacyjnego. W takim przypadku należy pamiętać o zastosowaniu syfonu, dzięki któremu brzydki zapach z kanalizacji nie przedostanie się do instalacji klimatyzacyjnej.
Alternatywą jest podłączenie klimatyzacji do systemu rynnowego bądź do dedykowanego zbiornika zewnętrznego. W drugim przypadku musimy pamiętać o regularnym opróżnianiu zbiornika (szczególnie w miesiącach letnich, kiedy klimatyzacja może wyprodukować ponad 1 l wody w ciągu dnia).