Jak dbać o klimatyzator? Ważne czynności konserwacyjne, które przedłużą jego żywotność
Klimatyzator tak samo jak inne urządzenia składające się z podzespołów wymaga regularnej konserwacji i czyszczenia. W jaki sposób najlepiej o niego zadbać? Które elementy potrzebują szczególnej uwagi? Jeżeli chcesz się dowiedzieć jakie ważne czynności konserwacyjne warto wykonać, aby przedłużyć żywotność klimatyzatora, zachęcamy do przeczytania poniższego artykułu.
SPIS TREŚCI:
- Najważniejsze czynności konserwacyjne klimatyzatora, które należy systematycznie wykonywać
- Dlaczego dbanie o klimatyzator jest tak ważne?
- Częstotliwość konserwacji klimatyzatora
Najważniejsze czynności konserwacyjne klimatyzatora, które należy systematycznie wykonywać
Zakup klimatyzatora to inwestycja, która powinna się zwracać w postaci zadowalającego poziomu chłodzenia lub ogrzewania powietrza w pomieszczeniach. To główne zadania tego urządzenia, a ich prawidłowe wykonywanie zależy od sprawności klimatyzatora. Poniżej znajdziesz listę najważniejszych czynności konserwacyjnych. Ich regularne wykonywanie utrzyma części klimatyzatora we właściwym stanie.
Pierwszym i podstawowym krokiem, który musisz wykonać to odłączenie zasilania klimatyzatora. W ten sposób zagwarantujesz sobie bezpieczeństwo podczas pracy przy urządzeniu!
Czyszczenie filtrów klimatyzatora
Po otwarciu zewnętrznej obudowy klimatyzatora zobaczysz filtry, które musisz wyjąć i wyczyścić. Na początek możesz użyć miękkiej szczotki lub odkurzacza do ściągnięcia warstwy kurzu. Następnie miskę lub np. umywalkę napełnij wodą i dodaj do niej neutralny detergent (np. delikatny płyn czyszczący). W takiej mieszance przemyj filtry, a następnie przepłucz je pod czystą bieżącą wodą. Pamiętaj, aby nie pocierać ich mocno o siebie i do czyszczenia nie używać wody o temperaturze powyżej 40°C.
Przed założeniem filtrów koniecznie poczekaj, aż materiał całkowicie wyschnie. Odstaw je tak, aby się nie odkształciły. Czyste i suche filtry zamocuj na ich miejsce i sprawdź, czy nie blokują założenia obudowy.
Usuwanie nagromadzonego brudu z klimatyzatora
Wszelkie zabrudzenia, które znajdują się na wewnętrznych elementach klimatyzatora (na obudowach, częściach mocowań), najlepiej usuwaj za pomocą przeznaczonych do tego detergentów. Dostępne są w formie sprayu, pianki i płynu. Do ich rozprowadzania użyj szmatki lub szczoteczki, która zmieści się w mało dostępne miejsca. Przeczyszczoną powierzchnię przetrzyj mokrą, a następnie suchą szmatką.
Sprawdzenie szczelności połączeń w klimatyzatorze
W tym przypadku najlepszym i najpewniejszym sposobem jest wykonanie próby z azotem lub innym gazem szlachetnym, który jest obojętny chemicznie. Metoda ta polega na napełnieniu instalacji w klimatyzatorze pierwiastkiem pod ciśnieniem ok. 3,0 MPa. Aby zaobserwować ewentualny spadek ciśnienia, instalację należy pozostawić z wprowadzonym gazem na 24 godziny. Najważniejsze jest to, aby spadek nie przekroczył 2%. Jeśli wynik będzie w normie, to klimatyzacja jest szczelna.
Z uwagi na fakt, że do wykonania czynności potrzebny jest gaz i odpowiednie urządzenia pomiarowe, zabieg ten powinien wykonać specjalista.
Czyszczenie rur klimatyzatora
Najbardziej precyzyjna w czyszczeniu rur klimatyzatora i tego typu elementów, będzie elektryczna myjka do rur. Jest ona wyposażona w obrotowy wałek, który zapewnia dokładne usunięcie brudu z wnętrza elementu. Bardziej niskobudżetowym sposobem będzie wypięcie rury z uszczelki przymocowanej do okna (lub innego miejsca odprowadzania ciepłego powietrza) i umycie jej ręcznie za pomocą szmatki i neutralnego detergentu.
Serwisowanie układu chłodniczego
Serwisowanie układu chłodniczego klimatyzatora to czynność, którą również powinien wykonać specjalista.
Doświadczony serwisant sprawnie upora się z tym zadaniem, a Ty będziesz miał pewność, że usługa została wykonana profesjonalnie i dokładnie. Serwis podstawowy polega na ogólnym sprawdzeniu wydajności elektrycznych elementów klimatyzacji, szczególnie sprężarki. Weryfikowana jest praca urządzenia i ewentualne odchylenia od normy. Wówczas sugerowana jest wymiana danej części, jeśli jej przeczyszczenie nie pomogło.
Do zadań serwisowych należy także wymiana czynnika chłodniczego, wymiana filtrów w urządzeniach kanałowych, wyczyszczenie układu, którym odprowadzane są skropliny.
Dlaczego dbanie o klimatyzator jest tak ważne?
Jak regularne czyszczenie klimatyzatora wpływa na jego żywotność?
Przede wszystkim, jeśli regularnie będziesz czyścił klimatyzację, nie pozwolisz na rozmnażanie się szkodliwych bakterii i grzybów. Rozpylane w powietrzu, są bardzo niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Grzyby mogą dodatkowo obrastać elementy wewnętrzne klimatyzacji, tym samym blokując przepływ powietrza.
Regularne czyszczenie układu odprowadzającego skropliny klimatyzatora niweluje problem pozostawania pary wodnej w klimatyzacji, która może być odpowiedzialna za rdzewienie różnych elementów podatnych na proces korozji.
Jak dbanie o klimatyzator pomaga w oszczędzaniu energii?
Tutaj najważniejsza będzie sprężarka. Jeśli wszystkie połączenia są drożne i zanieczyszczenia nie hamują przepływu powietrza, to sprężarka będzie działać w sposób prawidłowy. Jeśli dojdzie do blokady jakichś elementów, urządzenie będzie pobierać więcej energii, aby wygenerować powietrzne w zadanej temperaturze.
Podobnie sytuacja wygląda w przypadku filtrów. Jeśli nagromadzi się na nich warstwa kurzu i zanieczyszczeń, zmniejszy się wydajność klimatyzacji. Urządzenie będzie pobierało więcej prądu, aby powietrze mogło „przedrzeć się” przez powstałą blokadę.
Jeśli wentylator nie działa poprawnie, także będzie generował więcej energii, przy braku właściwego poziomu pracy.
Częstotliwość konserwacji klimatyzatora
Jak często należy wykonywać prace konserwacyjne klimatyzatora i układu chłodniczego?
Najczęściej powinno się czyścić filtry powietrza. Zalecane jest wykonywanie tej czynności przynajmniej raz na kwartał. Warto jednak zadbać o ten element z większą częstotliwością, szczególnie gdy klimatyzacja używana jest codziennie. Wówczas dobrą praktyką będzie czyszczenie filtrów w klimatyzatorze nawet raz na miesiąc.
Ogólny serwis klimatyzacji należy wykonywać co najmniej dwa razy do roku. Zalecanymi miesiącami są przełomy marca i kwietnia oraz października i września. Sprawdź także, czy Twoja klimatyzacja nie ma wbudowanego programu samooczyszczania. Za pomocą wentylatora osuszy on wnętrze urządzenia, co będzie zapobiegać powstawaniu bakterii i grzybów.
Kiedy warto skorzystać z usług specjalisty, a jakie czynności jesteś w stanie wykonać samodzielnie?
Z usług specjalistów skorzystaj kiedy planujesz wykonać całościowy przegląd klimatyzacji lub chcesz sprawdzić stan urządzenia przed sezonem np. letnim (gdy klimatyzacja będzie używana częściej). To także właściwa opcja, gdy zaobserwujesz dziwne działanie klimatyzacji lub nietypowe dźwięki wydobywające się z wnętrza układu. Specjaliści sprawnie wykonają także wszelkie prace czyszczące z użyciem profesjonalnych detergentów lub gazów, jak ozonowanie, odgrzybianie, wówczas ich wizyta raz / dwa razy do roku jest konieczna.
Samodzielnie wyczyścisz filtry powietrza oraz główne elementy wnętrza klimatyzacji. Możliwe do wykonania jest także umycie rury odprowadzającej ciepłe powietrze na zewnątrz. Pamiętaj jednak, że przy wszystkich tych czynnościach podstawowym krokiem jest odłączenie klimatyzacji do zasilania.