Wentylatory wyciągowe – szybki sposób na poprawę wentylacji w domu
Odpowiednia wentylacja i przepływ powietrza w domu, ma bardzo duże znaczenie dla naszego samopoczucia, komfortu życia, zdrowia jak i kondycji całego budynku, a nawet wyposażenia. Nieodpowiednia wentylacja pomieszczeń prowadzi do zawilgocenia ścian, nieprzyjemnego zapachu w pomieszczeniach oraz bardzo często do nalotów pleśni na ścianach, które są niebezpieczne dla naszego zdrowia. Stosunkowo szybkim, łatwym i tanim sposobem na poprawę wentylacji w domu jest zainstalowanie wentylatora wyciągowego. Dostępne, nowoczesne modele posiadają funkcje, które zapewniają automatyczną pracę. Jeżeli chcesz się dowiedzieć, na jakie elementy warto zwrócić uwagę wybierając wentylator wyciągowy, zachęcamy do przeczytania artykułu. Zanim jednak skupimy się na urządzeniach, omówimy, jakie są przyczyny i skutki złej wentylacji w domu.
Jakie są przyczyny złej wentylacji w domu?
Przyczyn złej wentylacji w domu jest co najmniej kilka. Do najpopularniejszych zaliczyć możemy:
- Źle wykonany projekt wentylacji grawitacyjnej w budynku;
- Zanieczyszczone przewody utrudniające odpowiednią wymianę powietrza;
- Termomodernizacja budynku — ocieplanie budynku, dachu, szczelne okna i drzwi zakłócają wymianę powietrza. Zadbanie o dobrą termomodernizację budynku jest oczywiście dobrym działaniem, natomiast należy wtedy pamiętać, aby w takich budynkach usprawniać wentylację.
Jakie są skutki złej wentylacji?
Skutki złej wentylacji są nie tylko widoczne, ale także odczuwalne. Do najpopularniejszych objawów można zaliczyć:
- Nieprzyjemny zapach stęchlizny w pomieszczeniach, zapachów dymu papierosowego (u palaczy), zapachy gotowanych posiłków, itp.;
- Zbyt duża wilgotność w pomieszczeniach, która odbija się na naszym zdrowiu, ale także kondycji budynku, mebli i podłóg, wyposażenia agd / rtv, książek, wykwity pleśni na ścianach, itp.;
- Oddychanie nieświeżym i zanieczyszczonym powietrzem (dym, smog, opary środków chemicznych używanych w domu);
- Złe samopoczucie, alergie, choroby.
Jak poprawić wentylację w domu?
Wentylację w domu można poprawić na wiele sposobów. Największe możliwości mamy podczas wykonywania większych remontów, modernizacji budynku lub przy budowie. Co w przypadku, gdy nie możemy wykonać większych prac remontowych? Skutecznym rozwiązaniem mogą być nowoczesne wentylatory wyciągowe (ścienne lub sufitowe). Na rynku dostępny jest ogromny wybór tego typu wentylatorów, począwszy od prostych, klasycznych modeli po zautomatyzowane urządzenia z dodatkowymi funkcjami i niezliczonymi możliwości wizualnego dostosowania do aranżacji naszego pomieszczenia. Obecnie dostępne wentylatory wyciągowe to nie tylko sposób na poprawę wentylacji w domu, ale także element dekoracyjny. Ważne jest jednak nie tylko to, co widzimy, ale przede wszystkim to, jakie funkcje posiada. Mamy tutaj do wyboru:
- klasyczne wentylatory wyciągowe uruchamiane ręcznie za pomocą sznurka,
- nowoczesne, wygodne w użytkowaniu wentylatory wyciągowe z czujnikami ruchu, światła czy wilgotności, które zapewniają bezobsługową pracę.
Wiodącą marką produkującą nowoczesne wentylatory wyciągowe jest z pewnością AWENTA oraz VENTS. Ich produkty są znane i polecane na całym świecie.
Na jakie elementy zwrócić uwagę wybierając wentylator wyciągowy?
Wybierając wentylator wyciągowy do naszego domu lub mieszkania, musimy zwrócić na kilka istotnych elementów, ponieważ to od nich zależy czy wymiana powietrza w konkretnych pomieszczeniach będzie odpowiednia.
Miejsce montażu wentylatora wyciągowego
Wentylatory wyciągowe dzielimy na te, które można zamontować tylko na ścianie lub w suficie. Są również dostępne modele uniwersalne, które mogą być zamontowane zarówno na ścianie jak i w suficie. Dlatego, zanim kupisz wentylator, koniecznie sprawdź, do jakiego montażu został przeznaczony. Nie należy montować wentylatora ściennego w suficie i odwrotnie. Ma na to wpływ rodzaj zastosowanych łożysk, budowa urządzenia oraz sposób włączania / wyłączania wentylatora.
Wydajność wentylatorów wyciągowych
Istotnym parametrem, po którym powinniśmy się kierować podczas wyboru wentylatora wyciągowego, jest jego wydajność, którą mierzy się w metrach sześciennych na godzinę. Wydajność poszczególnych pomieszczeń dla budynków mieszkalnych uwzględniana jest poprzez polską normę PN-83/B-03430/Az3 – warto przed zakupem wentylatora zapoznać się z tą dokumentacją, aby dobrać wentylator o odpowiedniej wydajności do konkretnego pomieszczenia.
Średnica otworu kanału wentylacyjnego
Średnica otworu kanału wentylacyjnego powinna być dobierana do pomieszczenia i jego powierzchni, a nie przypadkowo. Należy mieć na uwadze, że im większa jest średnica kanału, tym zarówno głośność jak i wydajność wentylatora się również zwiększa. Dlatego przy projektowaniu wentylacji, warto pamiętać o tym, aby średnica otworu wentylacyjnego nie była ani za mała, ani za duża.
Przekroczenie zapotrzebowania związane z zakupem wentylatora o większej średnicy a co się z tym wiąże — większą mocą urządzenia, wpłynie na zły komfort użytkowania i zbyt dużą wymianę powietrza, co będzie wiązało się nie tylko z głośniejszą pracą urządzenia, ale przede wszystkim nadmiernym wychładzaniem pomieszczenia, efektem szumu i przeciągu.
Należy zwrócić uwagę na to, że wentylator wyciągowy musi pokrywać całą powierzchnię otworu kanału wentylacyjnego. Gdy średnica kanału wentylacyjnego jest za duża, należy zastosować redukcję.
Głośność wentylatora wyciągowego
Dla lepszego komfortu użytkowania warto sprawdzić, z jaką głośnością pracuje wybrany wentylator wyciągowy, aby jego praca nie powodowała dyskomfortu. Głośność podawana jest w decybelach (dB), im jest niższa, tym urządzenie pracuje ciszej. Jak już wyżej wspomnieliśmy, im wentylator ma większą moc, tym jego praca będzie głośniejsza, jednak na głośność urządzenia wpływa także rodzaj zastosowanych komponentów i technologia. Dlatego warto porównać ze sobą różne modele i marki wentylatorów.
Jak poprawić wentylację w domu – Podsumowanie
Wentylatory wyciągowe to skuteczna broń w walce ze złą wentylacją w domu i jej przykrymi skutkami, dlatego warto zaopatrzyć się w dobre jakościowo wentylatory wyciągowe z funkcjami, które usprawnią wymianę powietrza i ich obsługę. Jeżeli nie pamiętamy o regularnym, ręcznym włączaniu wentylatora, np. po kąpieli, w trakcie gotowania, a nawet wtedy, gdy wilgotność w naszym domu przekracza zalecany próg, warto zdecydować się na urządzenia z czujnikami, które zapewnią nam bezobsługową pracę.