Technologie

Klimatyzacja inwerterowa – czym się różni od tradycyjnej klimatyzacji i dlaczego warto ją wybrać?

Urządzenie, jakim jest klimatyzacja, można obecnie zakupić w wielu wariantach. Modele różnią się od siebie budową, zastosowaniem, miejscem montażu. Jakie cechy ma klimatyzacja inwerterowa i jak bardzo różni się od tradycyjnej wersji? Przeczytaj w poniższym artykule.

Klimatyzacja inwerterowa to urządzenie służące do ogrzewania i chłodzenia pomieszczeń. Tak samo jak w przypadku tradycyjnej wersji, główną częścią jest w niej sprężarka. Ten element odpowiada za regulacje wydajności całego urządzenia i jest pośrednikiem w transporcie czynnika chłodniczego do skraplacza. Umożliwia usunięcie nadmiaru ciepła, przez co cały system nie nagrzewa się i działa wydajnie.

SPIS TREŚCI:

Dlaczego klimatyzacja inwerterowa jest lepsza od tradycyjnej klimatyzacji?

Przede wszystkim chodzi tutaj o wspomnianą wcześniej wydajność. Klimatyzacja inwerterowa potrafi w płynny sposób dostosować moc pracy oraz wydajność do temperatury panującej w danym pomieszczeniu. Oznacza to, że klimatyzacja inwerterowa nie marnuje energii na pracę klimatyzacji, kiedy nie jest to akurat potrzebne. 

Działanie samej sprężarki także prezentuje się inaczej (lepiej) niż w przypadku klasycznych modeli. Przede wszystkim urządzenie pracuje w sposób wyrównany, a więc występują zdecydowanie mniejsze wahania temperatury w pomieszczeniu.

Jak działa klimatyzacja inwerterowa i jakie korzyści przynosi jej użytkowanie?

Klimatyzacja inwerterowa, a więc sprężarka i wentylator rozpoczynają pracę od minimalnych obrotów, które już od początku redukują straty energii. Wraz z coraz dłuższym działaniem, klimatyzacja zwiększa obroty, ale robi to w sposób płynny, nie dostarczając tym samym nagłych skoków temperatur. Kiedy zadany poziom ciepła lub chłodzenia zostanie uzyskany przez klimatyzator, wówczas zmniejsza on swoje obroty. To sprawia, że urządzenie nie wyłączy się, a tym samym nie wygeneruje dodatkowej energii. 

Wersja klimatyzacji o działaniu inwerterowym przynosi znaczne korzyści jeśli chodzi o koszty użytkowania. Niezależnie od tego, czy dany budynek jest chłodzony, czy ogrzewany, urządzenie zużywa nawet o 40% mniej prądu niż klasyczne modele. To równocześnie sprawia, że klimatyzacja staje się bardziej energooszczędna, a więc przyjaźniejsza środowisku.

Jeśli chodzi o aspekty odczuwalne przez osoby obecne w pomieszczeniu, w którym klimatyzacja jest uruchomiona, to na pewno zauważalna jest cichsza praca urządzenia. Zapewniony jest więc komfort, który ułatwia pracę, szczególnie w budynkach biurowych.

Klimatyzację inwertorową można zatem uznać za urządzenie energooszczędne, przyjazne środowisku i wysoce komfortowe w użytkowaniu. 

Dowiedz się też: Jak zmniejszyć koszty klimatyzacji w domu – 5 skutecznych sposobów

Porównanie klimatyzacji w wersji inwerterowej i tradycyjnej – wady i zalety każdego rozwiązania

Czy warto pozostać przy klasycznym (konwencjonalnym) modelu klimatyzacji, czy może zdecydować się na wersję inwerterową? Aby ułatwić decyzję, poniżej zostały przedstawione zalety i wady obu typów urządzeń.

Zalety klimatyzacji inwerterowej:

  • płynny sposób pracy, który redukuję zużywaną energię,
  • bardziej precyzyjne dostosowanie poziomu ogrzewania lub chłodzenia do temperatury panującej w danym pomieszczeniu,
  • dłuższa żywotność poszczególnych części sprężarki dzięki wyrównanemu sposobowi działania klimatyzacji,
  • cicha praca urządzenia,
  • dopasowanie sposobu działania klimatyzacji do norm UE (współczynniki SEER i SCOP, czyli parametry efektywności),
  • możliwość montażu w różnych budynkach, np. domu, sklepie, biurze.

Wady klimatyzacji inwerterowej:

  • w przypadku błędnie wybranego oprogramowania (który odpowiedzialny jest za poprawne działanie napędu inwerterowego) wydajność urządzenia może nie być satysfakcjonująca,
  • większy koszt zakupu samego urządzenia (nakład wyrównuje się jednak z późniejszymi, niższymi kosztami użytkowania),
  • zwiększenie zużycia energii, w przypadku gdy znacząco obniży się wydajność któregoś z elementów klimatyzacji inwerterowej,
  • urządzenie wrażliwe na spadki napięcia.

Już tutaj należy przyznać, że klimatyzacja inwerterowa ma o wiele więcej zalet w porównaniu do modelu tradycyjnego (z system on/off). Głównym powodem jest zastosowanie nowoczesnego modelu pracy urządzenia, który podczas badań i analiz okazał się o wiele skuteczniejszy. Warto jednak sprawdzić, czym wyróżnia się podstawowa wersja klimatyzacji, a także jakie ma negatywne strony względem urządzenia inwerterowego.

Sprawdź też: Klimatyzacja domowa – ceny i koszty eksploatacji

Zalety tradycyjnej klimatyzacji on/off:

  •  tańsza w zakupie od modeli inwerterowych,
  • skuteczność mocnego i szybkiego schładzania powietrza w danym pomieszczeniu.

Wady tradycyjnej klimatyzacji on/off:

  • słabsza kontrola nad temperaturą (system on/off powoduje większe skoki temperatur),
  • dłuższa oczekiwanie na uzyskanie oczekiwanej temperatury,
  • energochłonna praca urządzenia,
  • krótsza żywotność sprężarki,
  • cykliczne przepływy powietrza podczas działania klimatyzacji, które nie są korzystne dla zdrowia.

Podsumowanie

Nowe modele klimatyzacji oferują coraz bardziej wydajną pracę urządzeń, które równocześnie są energooszczędne, a ich działanie mniej odczuwalne. Taki komfort i przyjazność dla środowiska zapewniają modele inwerterowe. Mimo że ich koszt początkowy jest dość wysoki, to cichą pracą, mniejszym wahaniem temperatur, większą wydajnością i dynamiczną pracą rekompensują występujące wady.