Poradnik

Klimatyzacja do domu 100 m²

Klimatyzacja w domu nie jest już utożsamiana z ekskluzywnym dobrem. Na takie rozwiązania stać coraz więcej ludzi. Klimatyzatory stają się standardowym wyposażeniem nowoczesnych budynków. Co więcej, również w starszym budownictwie, inwestorzy decydują się na montaż takiego systemu. Wynika to m.in. z coraz wyższych temperatur powietrza w okresie letnim. Klimatyzacja to idealne rozwiązanie, które utrzyma prawidłowy komfort termiczny domowników. Jako, że obecne budownictwo charakteryzuje się kompaktowością, warto przedstawić zasady doboru klimatyzatora do domu o powierzchni 100 m² oraz zaprezentować charakterystykę takich systemów.

Ile kosztuje klimatyzacja do domu?

Cena klimatyzatora zależy od wielu czynników. Należą do nich przede wszystkim:

  • Moc klimatyzatora
  • Rodzaj systemu
  • Producent
  • Zakres funkcji

Klimatyzację w niewielkim domu można zamontować już wydając zaledwie 1000 zł. W tym przypadku mamy jednak do czynienia z kompaktowymi klimatyzatorami mobilnymi, które charakteryzują się mniejszą wydajnością niż chociażby klimatyzacja split. Za klimatyzator ścienno-sufitowy typu on/off musimy wydać więcej niż wspomniane 1000 zł. Kilkukrotnie droższe są rozwiązania podłogowe.

Ile kosztuje eksploatacja klimatyzatora domowego?

Pobór energii elektrycznej zależy od mocy i klasy klimatyzatora. Te o najwyższej klasie „A” z 1 kW pobranej energii elektrycznej wytwarzają ok. 3,2 kW mocy chłodniczej. Urządzenia o klasie energetycznej „D” z 1 kW wytworzą tylko około 2,6 kW mocy chłodniczej.

Dla przykładu, jeśli zdecydujemy się na klimatyzator klasy A, o mocy chłodniczej 2 kW, za godzinę działania klimatyzatora zapłacimy ok. 0,375 zł (1h x 2 kW / 3,2 x 0,6 zł)

Czyszczenie i konserwacja klimatyzatora ściennego przez serwisanta.

Jak dobrać moc klimatyzatora do domu 100 m²?

Moc klimatyzatora do domu 100 m² i każdego innego, można dobrać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest dobór uwzględniający powierzchnię pomieszczeń. W tym przypadku stosuje się prosty wzór: m² x 100 = W (moc chłodnicza). Korzystając z tej metody można obliczyć metraż pomieszczenia, a następnie pomnożyć go przez współczynnik 100. Ten sposób daje rzetelny wynik tylko w przypadku pomieszczeń o standardowej wysokości, wahającej się między 2,5 m a 2,8 m.

W sytuacji, kiedy budynek posiada wyższe pomieszczenia, jesteśmy zmuszeni zastosować wzór uwzględniający kubaturę: m³ x 40 = W (moc chłodnicza).

Oprócz wzorów, trzeba pamiętać, aby założyć większą moc klimatyzatora, kiedy docelowe miejsce montażu znajduje się na poddaszu, przy słabo izolowanych ścianach lub jest narażone na silne nasłonecznienie.

Jaki rodzaj systemu wybrać?

Najpopularniejszym rozwiązaniem dla domów są klimatyzatory typu split lub klimatyzatory multi-split. Łączą one wysoką efektywność oraz niewielkie koszty inwestycyjne. Wśród zalet tego typu urządzeń należy też wymienić brak hałasu. Wynika to z faktu, że sprężarka oraz wentylator skraplacza, które generują największy hałas umiejscowione są na zewnątrz budynku.

Jeśli jednak infrastruktura domu nie pozwala na tego typu rozwiązanie, dobrym wyjściem będzie klimatyzator przenośny. Największą zaletą tego wariantu jest prostota konstrukcji, łatwość montażu i brak konieczności uzyskania pozwolenia na montaż od administracji lub właściciela budynku.


Przeczytaj też: Jaka klimatyzacja do nowo-budowanego domu? oraz Jak dobrać klimatyzację do domu jednorodzinnego?

Jeden komentarz do “Klimatyzacja do domu 100 m²

  • Istnieje bardzo prosty przelicznik mocy klimatyzacji do domu 12, który możemy zastosować podczas zakupu. Przyjmuje się, że każdy metr kwadratowy powierzchni wymaga 0,1W mocy. Łatwo więc obliczyć, ze klimatyzacja do domu 12 powinna mieć co najmniej 10W mocy.

Możliwość komentowania została wyłączona.