Jak wyczyścić i odgrzybić klimatyzację domową?
Klimatyzacja w domu nie jest już dobrem ekskluzywnym. Wręcz przeciwnie, w nowoczesnym budownictwie systemy klimatyzacji stają się standardem. Stosowanie tego typu rozwiązań niesie ze sobą wiele korzyści. W taki sposób nie tylko dbamy o swój komfort termiczny w upalne dni, ale również o jakość powietrza, którym oddychamy wewnątrz budynku. Aby cieszyć się wszystkimi zaletami klimatyzacji, musimy zadbać o kilka podstawowych zasad dotyczących eksploatacji takich urządzeń. Jedną z najważniejszych jest odgrzybianie i czyszczenie klimatyzacji.
Aby klimatyzator prawidłowo funkcjonował, niezbędne są regularne prace serwisowe. Które z prac możemy wykonać na własną rękę a do których niezbędny jest fachowiec? Poniżej wyjaśniamy podstawowe kwestie związane z serwisem i czyszczeniem klimatyzacji.
Dlaczego należy regularnie czyścić klimatyzację domową?
Klimatyzację powinno czyścić się regularnie z wielu powodów, przede wszystkim zdrowotnych. Po pierwsze, warto wyjaśnić, że proces chłodzenia powietrza wiąże się z wytwarzaniem wilgoci. Ta z kolei sprzyja rozwojowi mikroorganizmów. Jako, że przy nieodpowiednich warunkach może to być pleśń (lub bakterie), klimatyzator wymaga regularnego czyszczenia. Klimatyzator, przez wymienniki ciepła transportuje ze sobą również kurz, pył oraz zarodniki grzybów. Jest to materiał organiczny, który osadzi się na powierzchni wymienników ciepła i łopatkach wentylatora.
Czyszczenie klimatyzatora niesie ze sobą nie tylko korzyści dla zdrowia użytkowników ale również dla samego urządzenia. Regularny serwis klimatyzatora zwiększa jego wydajność oraz wydłuża żywotność.
Jak czyścić klimatyzator?
Łopatki oraz sam panel jednostki wewnętrznej klimatyzatora powinniśmy przecierać z kurzu przynajmniej raz w tygodniu. Również czyszczenie filtra w klimatyzatorze możemy wykonać samodzielnie. Należy to wykonywać raz na około dwa miesiące. Aby czyszczenie klimatyzacji było efektywne wystarczy łagodny środek czyszczący z domieszką preparatu bakteriobójczego.
Konserwacja i serwis klimatyzatorów
Przeglądy konserwacyjno-serwisowe klimatyzatorów zalecane są 2 razy w ciągu roku, najlepiej wiosną – marzec lub kwiecień i pod koniec lata – sierpień. Powinny zostać przeprowadzone przez wykwalifikowanych fachowców. Zakres prac serwisowych jest szeroki. Zazwyczaj obejmuje m.in.:
- sprawdzenie stanu technicznego skraplacza,
- sprawdzenie temperatury i przepływu medium chłodzonego w parowniku,
- czyszczenie wymiennika ciepła,
- czyszczenie lameli parownika i turbiny,
- sprawdzenie szczelności urządzeń i instalacji pod kątem wycieku czynnika chłodniczego oraz jego ciśnienia,
- kontrolę zawilgocenia freonu,
- sprawdzenie zużycia oleju w sprężarkach,
- kontrola szczelności i drożności układu odprowadzenia skroplin,
- odgrzybienie urządzenia.
Odgrzybianie klimatyzacji – niezbędne dla naszego zdrowia
Odgrzybianie klimatyzatora jest jednym z najważniejszych etapów serwisu urządzenia. Przeprowadza się je na kilka sposobów:
- Metoda piankowa – parownik spryskuje się środkiem grzybobójczym w postaci pianki. Wężyk, będący standardowym wyposażeniem takiego preparatu ułatwia jego aplikację.
- Ozonowanie klimatyzacji – ozon z łatwością usuwa grzyby znajdujące się wewnątrz klimatyzatora.
- Metoda ultradźwiękowa – dzięki dźwiękom o częstotliwości 1,7 MHz dedykowany płyn zmienia się w parę, która dociera do wnętrza klimatyzacji i usuwa zarazki oraz grzyby.
Jak widać, odgrzybianie klimatyzacji można przeprowadzić na różne sposoby. Dedykowane do tego środki różnią się stanem skupienia oraz zasadą działania. Pamiętajmy jednak, że stosowany przez nas preparat musi posiadać atest PZH (tzn. że jest bezpieczny dla zdrowia człowieka).
Przeczytaj też: Dlaczego warto regularnie serwisować klimatyzację