Poradnik

Jaka klimatyzacja do nowo-budowanego domu?

Klimatyzacja to urządzenie, które skutecznie zadba o komfort domowników podczas upalnego lata. Montaż takiego systemu to coraz częściej spotykanie zjawisko. Szczególnie duże zainteresowanie tego typu instalacjami, można zaobserwować wśród inwestorów budujących nowe domy. W trakcie takiego przedsięwzięcia, warto dokładnie zaplanować wszystkie prace związane z rozprowadzeniem poszczególnych instalacji, tak, aby w przyszłości uniknąć zbędnych remontów. Dotyczy to również klimatyzacji.

Planowanie instalacji klimatyzacji do nowego domu

W domach mieszkalnych, zdecydowanie najlepiej sprawdzają się klimatyzacje typu multi-split. Dzięki połączeniu kilku jednostek wewnętrznych z jedną zewnętrzną, można efektywnie ochłodzić cały budynek. Zaprojektowanie i montaż systemu klimatyzacyjnego muszą być przemyślane i poprawne z technicznego punktu widzenia. Przedstawiamy w kilku krokach, jak wygląda planowanie instalacji klimatyzacji podczas budowy nowego domu.

Rozpieszczenie poszczególnych jednostek

Dokładne zaplanowanie rozmieszczenia jednostek wewnętrznych klimatyzacji powinno być uwzględnione już na etapie projektowania domu. Do jednego pomieszczenia powinna być przypisana jedna jednostka. Niezbędne jest również zwizualizowanie wyposażenia i elementów wystroju wnętrza. Nie zaleca się, aby klimatyzator oddawał zimne powietrze bezpośrednio na domowników.

Prowadzenie rur chłodniczych

Ten etap należy wykonać przed tynkowaniem ścian. Rury łączące jednostkę zewnętrzną z wewnętrznymi, mogą być prowadzone w ścianach, dlatego też ich rozmieszczenie wymaga sporo pracy. Ponadto, trzeba również poprowadzić przewód do odprowadzania skroplin. Trzeba pamiętać, że odległości między jednostką zewnętrzną a wewnętrznymi powinny być jak najmniejsze.

Zasilanie klimatyzacji

Zasilanie systemu klimatyzacji powinno być uwzględnione podczas rozprowadzania instalacji elektrycznej. Zalecany przewód zasilający dla klimatyzatora to minimum 3 x 2,5 mm2. Dla klimatyzatora musi zostać dobrane indywidualne zabezpieczenie 16A dla klimatyzacji typu split lub 25A dla układów multi-split.

Montaż jednostek klimatyzacji

Sam montaż jednostek klimatyzacji, może się odbywać podczas wykańczania budynku. Ważne jest, aby powyższe prace były przeprowadzone w odpowiednim momencie. Nie tylko oszczędzi to prac remontowych w przyszłości, ale również zmniejszy koszty inwestycyjne.

Aby być pewnym, że instalacja klimatyzacji jest wykonana zgodnie z zaleceniami producenta oraz sztuką budowlaną, warto w tym celu powierzyć wykonanie prac specjalistom w tej dziedzinie. Pamiętaj również, że regularny serwis klimatyzacji, w tym czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji to bardzo ważny aspekt!