Technologie

Klimatyzatory przenośne – mobilne

Klimatyzator jest urządzeniem, które ułatwia życie codzienne milionów ludzi. W okresie letnim, w wielu miejscach jest to niezbędne wyposażanie. Z roku na roku, zainteresowanie systemami klimatyzacyjnymi rośnie. Dzięki temu, rozwija się również sama technologia. W tym artykule poruszymy kwestię klimatyzatorów przenośnych (mobilnych), które budzą wiele emocji. Mają zarówno swoich przeciwników, jak i zwolenników. Po krótce omówimy czym się charakteryzują klimatyzatory przenośne, jakie są rodzaje klimatyzatorów i dla kogo dedykowany jest klimatyzator przenośny.

Klimatyzatory przenośne – charakterystyka i zastosowanie

Na rynku są dostępne zróżnicowane warianty klimatyzacji. Wbrew pozorom, nie ułatwia to wyboru odpowiedniego systemu. Podczas dokonywania takiego dobru, należy jasno określić swoje potrzeby i preferencje. Do tego dochodzi jeszcze aspekt finansowy. Tutaj warto wyróżnić klimatyzatory przenośne, które są tańszymi alternatywami dla systemów sufitowych bądź ściennych. Poniżej przedstawiamy podstawową charakterystykę i zastosowanie rozwiązań mobilnych.

Klimatyzatory przenośne – Rodzaje i specyfika

Klimatyzacje przenośne (mobilne) działają na takiej samej zasadzie, co klimatyzatory ścienne lub sufitowe. W nich także główną rolę odgrywa sprężarka i skraplacz. Do celów grzewczych, standardowo wykorzystywane są termowentylatory. Od bardziej rozbudowanych systemów, zazwyczaj różnią się mocą, gabarytami i oczywiście mobilnością.

Klimatyzator przenośny HEIKO 3,4 kW AM12HEIA4
Klimatyzator przenośny HEIKO 3,4 kW AM12HEIA4, cena: 1280 zł
Fot. źródło: https://swatt.pl/pl/klimatyzator-przenosny-heiko-34-kw-3407

Wyróżnia się dwa podstawowe rodzaje klimatyzacji przenośnych – mobilnych:

  • Klimatyzatory monoblokowe – w urządzeniu tego typu obie jednostki są umieszczone w jednej obudowie. Powietrze jest odprowadzane na zewnątrz za pomocą przewodu elastycznego. Do wykorzystania klimatyzacji monoblokowej, niezbędna jest możliwość uchylenia okna w pomieszczeniu, w taki sposób, aby odprowadzić wspomniany przewód. Istnieją też warianty, które posiadają zbiornik na skraplającą się wodę. Konieczne jest okresowe opróżnianie pojemnika.
  • Split – klimatyzatory tego typu składają się z dwóch odrębnych jednostek. Zewnętrznej i wewnętrznej. Obie jednostki są połączone elastycznymi przewodami, dlatego też, znalazły zastosowanie w pomieszczeniach z balkonami i tarasami.

Klimatyzatory przenośne – zastosowanie

Klimatyzatory przenośne – mobilne, są stosowane w miejscach, które nie wymagają dużej mocy chłodzącej. Ponadto, są doskonałym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy chcą ochłodzić swój budynek jak najniższym kosztem. Rozprowadzanie instalacji klimatyzacji ściennej bądź sufitowej w użytkowanym już domu, wiąże się z kosztownymi zmianami w infrastrukturze budynku. Decydując się na klimatyzator mobilny, nie ponosimy kosztów prac montażowych a i samo urządzenie jest również tańsze.