Jak dobrać klimatyzację do domu jednorodzinnego?
Klimatyzacja w domu mieszkalnym od kilku lat nie jest już niczym ekskluzywnym. W nowopowstałych nowoczesnych budynkach jest to już standard. Ze względu na rozwój technologii, ceny instalacji klimatyzacyjnych są bardzo przystępne. Jest to idealne rozwiązanie dla coraz cieplejszego klimatu.
Aby klimatyzacja domowa spełniała dobrze swoje zadanie, musi być odpowiednio dobrana do zapotrzebowania i możliwości infrastrukturalnych danego obiektu. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę podczas planowania montażu systemu klimatyzacyjnego do domu jednorodzinnego oraz jak wybrać odpowiedni klimatyzator domowy.
Klimatyzator do domu jednorodzinnego – co warto wiedzieć, zanim go kupisz?
Rodzaje klimatyzatorów domowych
Branża klimatyzacyjna rozwija się tak szybko, że obecnie, na rynku jest dostępnych kilkanaście wariantów systemów klimatyzacyjnych dedykowanych do domu, jak i innych obiektów. Po pierwsze, klimatyzatory można podzielić na stacjonarne i mobilne. Zdecydowanie bardziej popularna jest pierwsza opcja. Klimatyzatory przenośne (mobilne) to zazwyczaj doraźne rozwiązanie. Jednak warte uwagi, szczególnie wtedy, kiedy nie mamy możliwości instalacji stacjonarnej klimatyzacji domowej. Obecnie na rynku dostępne są już bardzo dobre urządzenia w przystępnych cenach.
Przy drugim podziale, można uwzględnić sposób odbioru energii. Tutaj można wyodrębnić klimatyzację bezpośredniego odparowania oraz z systemem wody lodowej.
Najważniejszym uszeregowaniem klimatyzacji jest jednak podział ze względu na ilość jednostek wewnętrznych. W takim przypadku można wyodrębnić klimatyzatory typu split i klimatyzatory multi-split. Pierwszy rodzaj składa się z jednej jednostki zewnętrznej i jednej wewnętrznej. Natomiast w klimatyzacji multi-split, do jednostki zewnętrznej można podłączyć nawet kilkadziesiąt jednostek wewnętrznych. Zarówno klimatyzacja typu split, jak i multi-split może występować, jako:
- Klimatyzatory ścienne
- Klimatyzator ścienno-przysufitowy
- Klimatyzatory kasetonowe
- Klimatyzatory kanałowe
- Klimatyzator przypodłogowy
Wybór typu instalacji jest uzależniony od rozkładu pomieszczeń w budynku, elementów wykończeniowych oraz technologii, w jakiej jest wykonany. Na naszym blogu scharakteryzowaliśmy każdy dostępny rodzaj klimatyzatora — zachęcamy do zapoznania się z materiałami.
Jak dobrać moc klimatyzatora domowego?
Najprostszym sposobem obliczenia zapotrzebowania na moc klimatyzatora do domu jednorodzinnego i każdego innego, jest założenie, że na każde 10 m2 chłodzonej powierzchni wymaga 1 kW mocy chłodzenia. Można to wykonać poprzez pomnożenie kubatury przez współczynnik wynoszący 40. Należy pamiętać, że dokładnego doboru mocy klimatyzatora powinien dokonać fachowiec, ponieważ należy w nim uwzględnić takie aspekty jak:
- Izolacja termiczna budynku
- Powierzchnia przeszkleń
- Liczba mieszkańców domu
- Lokalizacja pomieszczeń
- Źródło ciepła zastosowane w budynku
Poniżej prezentujemy popularne klimatyzatory ścienne do zastosowania domowego i nie tylko, dedykowane do określonych powierzchni:
- Klimatyzator ścienny WEBER CLIMA 2,6 kW do mieszkania o powierzchni do 30 m2
- Klimatyzator ścienny WEBER CLIMA 3,6 kW do mieszkania o powierzchni do 40 m2
- Klimatyzator ścienny HEIKO 5,0 kW do mieszkania o powierzchni do 50 m2
- Klimatyzator ścienny Fujitsu ASYG – LFC 7,1 kW do mieszkania o powierzchni 75 m2
Klimatyzacja do domu jednorodzinnego – podsumowanie
Klimatyzacja do domu jednorodzinnego, która działa wydajnie to gwarancja komfortu termicznego i niezawodnej eksploatacji, dlatego warto dokładnie przemyśleć powyższe aspekty, przed dokonaniem zakupu. Warto zrobić wcześniej rozeznanie jaki rodzaj i firmę klimatyzatora chcielibyśmy zastosować w domu lub w mieszkaniu, natomiast ostateczna decyzja powinna być skonsultowana z fachowcem.
Czytaj też: Klimatyzacja domowa – ceny i koszty eksploatacji