Poradnik

Klimatyzacja domowa – ceny i koszty eksploatacji

XXI wiek cechuje się dużym naciskiem na komfort i wygodę. Temat ten nabiera szczególnego znaczenia w okresie letnim, kiedy doskwierają upały. Idealnym rozwiązaniem na zapewnienie komfortowych warunków w mieszkaniu jest klimatyzacja domowa. Jest to coraz popularniejsze rozwiązanie i mimo nakładów finansowych, klimatyzatory pojawiają się w wielu domach i mieszkaniach każdego roku.

Ceny klimatyzatorów domowych

Klimatyzacja w wersji split – ceny

Cena klimatyzacji domowej zależy przede wszystkim od rodzaju klimatyzatora, mocy chłodzącej oraz rozpoznawalności marki. Najpopularniejsze rozwiązanie, czyli klimatyzator split z jednostką naścienną (jedna jednostka zewnętrzna i jedna jednostka wewnętrzna) to koszt od 1 300 zł za produkt o mocy chłodzącej 3,6 kW do 4 400 zł za 7 kW. Ten sam rodzaj klimatyzacji, tylko wyposażony w jednostkę sufitową lub przypodłogową jest o około 50 % droższy i zazwyczaj są to urządzenia o większej mocy.

Klimatyzacja multi-split – ceny

Kolejnym, popularnym rozwiązaniem jest klimatyzacja multi-split. Taki system stanowi kilka jednostek wewnętrznych połączonych z jedną jednostką zewnętrzną. W tym przypadku ciężko określić cenę takiego systemu klimatyzacji, ponieważ istnieje wiele konfiguracji, które można stworzyć wykorzystując dowolną ilość i wielkość jednostek wewnętrznych.

Przykładowo, dwie jednostki wewnętrzne o mocy grzania 2,9 kW każda oraz jedna jednostka zewnętrzna o mocy grzania 5,6 kW, będą kosztowały nieco ponad 5 000 zł. Jednak ceny tutaj różnią się w zależności od rozpoznawalności marki. W przypadku chęci chłodzenia kilku pomieszczeń, warto przeanalizować, czy bardziej opłacalny będzie system multi-split czy kilka splitów.

Ile kosztuje montaż klimatyzacji domowej?

Na wstępie należy zaznaczyć, że montaż instalacji klimatyzacji domowej musi wykonać osoba z odpowiednimi uprawnieniami, nie możemy zrobić tego na „własną rękę”. Dlatego, do ceny zakupu klimatyzatora, należy doliczyć także koszty montażu jednostek. W przypadku nieskomplikowanego montażu klimatyzacji domowej, cena takiej usługi wynosi około 2 000 zł.

Montaż klimatyzatora ściennego.
Montaż klimatyzacji naściennej

Koszty eksploatacji klimatyzacji domowej

Decydując się na montaż klimatyzacji domowej, należy liczyć się z wyższymi rachunkami za energię elektryczną. Na to ile prądu zużywa klimatyzator wpływa kilka czynników. Zatem koszt eksploatacji klimatyzacji w domu będzie się różnił w zależności od danego przypadku.

Przede wszystkim na koszty związane z eksploatacją klimatyzacji domowej wpływa m.in. klasa efektywności energetycznej (obecnie A+++ to najwyższa klasa). Kolejny czynnik to sprawność energetyczna urządzeń chłodniczych (SEER), czyli sezonowa ocena efektywności energetycznej w trybie chłodzenia lub grzania (SCOP). Przy zakupie klimatyzatora należy również zwrócić uwagę na etykietę energetyczną. Jest to spodziewane zużycie energii przez dany klimatyzator. Warto zaznaczyć, że zazwyczaj wyższy koszt klimatyzatora wiąże się z lepszymi parametrami energochłonności.

Koszt konserwacji i czyszczenia klimatyzatora

Klimatyzacja wpływa na zdrowie użytkowników, dlatego należy pamiętać o jej regularnej konserwacji i serwisie klimatyzacji. Zaniedbany klimatyzator negatywnie oddziałuje na układ oddechowy i może być przyczyną wielu chorób. W takim klimatyzatorze mnożą się niebezpieczne dla zdrowia drobnoustroje i grzyby. Oprócz tego klimatyzacja, która nie jest regularnie serwisowana, ulega usterkom i zmniejsza swoją wydajność.

Jednostkę wewnętrzną można konserwować i czyścić samemu. Preparaty wystarczające na kilka sezonów to koszt około 200 zł. Zaleca się jednak, aby korzystać z usług profesjonalistów w tej dziedzinie. W tym przypadku coroczny przegląd i czyszczenie klimatyzatora to koszt około 150 zł.

Klimatyzacja domowa ceny i koszty eksploatacji – Podsumowanie

Klimatyzacja domowa to świetne urządzenie, które zadba o komfort mieszkańców. Należy jednak pamiętać, że sam koszt jednostki zewnętrznej i wewnętrznej oraz cena montażu to nie jedyny wydatek. Dbałość o stan techniczny urządzenia jest kluczowy dla jego poprawnego działania i zdrowia użytkowników.

Czytaj też: Jak dobrać klimatyzację do domu jednorodzinnego?