Poradnik

Jakie cechy powinien posiadać dobry klimatyzator?

Rynek klimatyzatorów jest pełen różnych wariantów i rozwiązań, które można dostosować do własnych potrzeb. Dlatego zanim zaczniesz przeglądać ofertę klimatyzatorów, sprawdź dostępne rodzaje klimatyzacji i wybierz rozwiązanie, które będzie odpowiednie do Twoich potrzeb i przeznaczenia. Szeroki wachlarz możliwości, to z jednej strony duże udogodnienie dla klienta, jednak z drugiej strony łatwo trafić na produkt, który nie do końca będzie spełniał swoje zadanie. Zatem jakie cechy powinien mieć dobry klimatyzator? Poniżej przedstawiamy charakterystykę nowoczesnych urządzeń klimatyzacyjnych.

Estetyka

To, że klimatyzator ma być wydajny i efektywny jest oczywiste. Jednak w parze z tymi cechami powinny iść aspekty estetyczne. Współczesne klimatyzatory są często traktowane jako element wystroju wnętrza dopełniający koncepcję danego pomieszczenia. Urządzenie powinno się wtapiać w otoczenie, dlatego ważna jest jego kompaktowość. Ważne są również neutralne kolory, dzięki którym urządzenie będzie można połączyć z innymi elementami wystroju. Wiele nowoczesnych klimatyzatorów ma modernistyczny wygląd, dzięki czemu bardziej przypominają elektroniczny gadżet niż urządzenie chłodzące.

Jakość wykonania

Komponenty składające się na system klimatyzacyjny muszą nie tylko ładnie wyglądać ale również działać długo i niezawodnie. Podczas zakupu klimatyzatora warto zwrócić uwagę jakie podzespoły zostały w nim zamontowane. Często pod znaną marką kryją się elementy niskiej jakości, które charakteryzują się niższą trwałością niż podzespoły uznanych producentów. Pamiętajmy żeby zwrócić uwagę nie tylko na wygląd zewnętrzny, ale również na to co znajduje się wewnątrz klimatyzatora.

Ekologia

Nowoczesne klimatyzatory powinny być ekologiczne i oszczędne. Dlatego też zwróćmy uwagę na urządzenia oznaczone klasą energetyczną A+++. W takich klimatyzatorach zastosowano sprężarkę o zmiennej prędkości obrotowej oraz energooszczędny silnik. Na efektywność energetyczną klimatyzacji wpływa również rodzaj czynnika roboczego. Tutaj warto zwrócić szczególną uwagę na klimatyzator z najnowszym, ekologicznym czynnikiem chłodzącym R32. Oprócz efektywności energetycznej wpływa on na bezpieczeństwo użytkowania oraz zmniejsza toksyczność. Ponadto, nie niszczy warstwy ozonowej i posiada bardzo niski współczynnik tworzenia efektu cieplarnianego.

Klimatyzator ścienny HEIKO

Klimatyzator HEIKO typu split z serii JS070 / JZ070-C1 to klimatyzator ścienny posiada estetyczną i kompaktową obudowę oraz klasę energetyczną A++. Jego zaletą jest cicha i wydajna praca. Ponadto posiada ekologiczny czynnik chłodniczy R32. Umożliwia chłodzenie, osuszanie i ogrzewanie pomieszczeń oraz wygodne sterowanie urządzeniem za pomocą pilota. Aż 5 lat gwarancji!

Cena: od ok. 2400 zł w zależności od wybranej mocy urządzenia.

Zdrowie

Klimatyzator może również zadbać bezpośrednio o nasze zdrowie. Już nie chodzi tylko o komfort cieplny ale również o jakość powietrza, którym oddychamy. W nowoczesnych klimatyzatorach standardem stały się filtry PM 2.5, które są w stanie wyłapać 99.9% najdrobniejszych struktur pyłu i kurzu. Ponadto, nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w:

  • filtr z jonami srebra
  • aktywny filtr węglowy
  • filtr antybakteryjny
  • filtr Fotokatalityczny
  • filtr Katechinowy

Warto też podkreślić, że coraz częściej w klimatyzatorach stosuje się aktywny filtr elektrostatyczny. Dzięki temu urządzenie staje się jonizatorem, który oczyszcza powietrze ze szkodliwych bakterii. Jonizator wytwarza jony ujemne, które otaczając bakterie, przyciągają je do filtra elektrostatycznego. Następnie cząstki są tam neutralizowane.

Klimatyzator ścienny Fujitsu

Klimatyzator Fujitsu typu split z serii LU posiada nowoczesny i minimalistyczny design oraz smukłą budowę, dzięki czemu subtelnie wtopi się w otoczenie. Oprócz funkcji chłodzenia, posiada także możliwość osuszania i ogrzewania powietrza. Ponadto, został wyposażony w jonizator oraz filtr polifelowy, który dba o jakość powietrza, którym oddychamy.

Cena: od ok. 3900 zł w zależności od wybranej mocy urządzenia.

Funkcjonalność

Czwarta rewolucja przemysłowa przyniosła automatyzację procesów. Dotyczy to również klimatyzacji. Obecnie, konsument wymaga od systemów pełnej ergonomii i zdalnego sterowania. Klimatyzatorami możemy obecnie zarządzać przy użyciu pilotów lub urządzeń mobilnych, nie ruszając się z kanapy.

Pamiętajmy, że eksploatacja klimatyzacji ma być nie tylko komfortowa lecz również bezkosztowna. W tym kontekście zwracajmy uwagę na długość gwarancji. Producenci zazwyczaj oferują okres gwarancji wynoszący od 2 do 5 lat.