Poradnik

Jaka klimatyzacja do mieszkania w bloku? Rodzaje klimatyzatorów i formalności


Wysokie temperatury powietrza w upalne dni są szczególnie dokuczliwe dla mieszkańców bloków. Mieszkania te szybko się nagrzewają, a otaczająca je infrastruktura miejska nie sprzyja wychładzaniu. Dlatego dobrym sposobem na radzenie sobie z coraz bardziej uciążliwymi temperaturami w letnich miesiącach, jest zainstalowanie klimatyzacji. Wiążą się z tym jednak formalności oraz niezbędne zgody, które należy uzyskać, aby móc korzystać z klimatyzacji w blokach mieszkalnych. Ponadto, istnieje wiele rodzajów systemów klimatyzacyjnych. Aby instalacja spełniała swoje zadanie i działała wydajnie, trzeba wziąć pod uwagę takie czynniki jak możliwości montażowe czy odpowiednia moc klimatyzatora.

Klimatyzator stacjonarny do mieszkania w bloku


Najbardziej popularne klimatyzatory stacjonarne to systemy typu split. Składają się one z dwóch jednostek: wewnętrznej i zewnętrznej. Oba elementy systemu, połączone są przewodem freonowym, który umożliwia transport czynnika chłodniczego i jego skroplin. Co więcej, są ze sobą zintegrowane za pomocą układu sterującego.

Klimatyzację stacjonarną ze względu na rodzaj montażu jednostki wewnętrznej, można podzielić na: ścienną, podsufitową i kasetonową. W jednostce zewnętrznej, umieszczone są wentylatory oraz sprężarka, dzięki czemu hałaśliwa praca odbywa się poza mieszkaniem. Najpopularniejszym rozwiązaniem w mieszkaniach są klimatyzatory ścienne. Wynika to przede wszystkim z atrakcyjnej ceny i mniej skomplikowanej instalacji. Są to też tańsze warianty niż klimatyzatory podsufitowe lub klimatyzatory kasetonowe. Co więcej, w niewielkich mieszkaniach bardzo ważne jest zagospodarowanie dostępnej przestrzeni. Klimatyzator ścienny, poprzez kompaktowy design, może być montowany w bardzo małych pomieszczeniach. Ponadto, cechuje się cichą i wydajną pracą, co powinno być priorytetem podczas doboru klimatyzacji do mieszkania w bloku.

Interesującym rozwiązaniem jest również klimatyzacja typu multisplit, wyposażona w wiele jednostek wewnętrznych i jedną centralę zewnętrzną. Jest dobrym rozwiązaniem w przypadku większych mieszkań lub gdy chcemy mieć klimatyzator w więcej niż jednym pomieszczeniu.

Klimatyzator ścienny Belloni & Morini 2,6 kW do pomieszczeń o powierzchni 30 m2 | Źródło: https://swatt.pl/pl/klimatyzator-scienny-klimatyzacja-split-belloni-morini-26-kw-3413

Klimatyzacja w mieszkaniu – Formalności

Aby móc zainstalować klimatyzację w mieszkaniu – w bloku mieszkalnym, należy spełnić wymagane formalności. Zasadniczą kwestią w przypadku chęci montażu klimatyzacji w bloku jest zgoda spółdzielni mieszkaniowej. Klimatyzator ingeruje w infrastrukturę budynku oraz narusza jego wspólną część, czyli elewację. Spółdzielnia może zarządzać opinii architekta, a sprzeciw może wyrazić każdy mieszkaniec budynku. Ważne, aby zgoda została wyrażona na piśmie. Ze względu na budowę systemu klimatyzacyjnego, konieczne jest skorzystanie również z kanału wentylacyjnego, który jest wspólny dla wszystkich mieszkańców. O tym także warto poinformować pozostałe osoby zamieszkujące blok. Sam montaż klimatyzacji musi zostać wykonany przez fachowców posiadających odpowiednie uprawnienia.

Klimatyzacja mobilna

Jeżeli z jakiś przyczyn nie możemy pozwolić sobie na montaż klimatyzacji stacjonarnej w mieszkaniu w bloku, rozwiązaniem jest klimatyzacja mobilna – przenośna.

Klimatyzatory przenośne są prostszą alternatywą dla systemów stacjonarnych. Ich największą zaletą jeszcze możliwość przenoszenia go do różnych pomieszczeń, w zależności od potrzeb. Klimatyzator przenośny jest jednak zdecydowanie mniej wydajny niż klimatyzator stacjonarny. Generuje także większy hałas, co może być uciążliwe w niewielkich mieszkaniach lub podczas snu. Z kolei jedyną kwestią niezbędną do działania klimatyzacji mobilnej, jest rura odprowadzająca ciepłe powietrze przez okno, dlatego klimatyzacja mobilna nie wymaga wykonania specjalnej instalacji ingerującej w infrastrukturę budynku, a w związku z tym załatwiania formalności.

Klimatyzator przenośny HEIKO 3,4 kW AM12HEIA4
Klimatyzator przenośny HEIKO 3,4 kW | Źródło: https://swatt.pl/pl/klimatyzator-przenosny-heiko-34-kw-3407

Klimatyzacja w bloku mieszkalnym – Podsumowanie

Klimatyzacja to przede wszystkim zapewnienie sobie komfortu podczas letnich, upalnych dni i nocy. Ocieplający się klimat wymaga zastosowania innowacyjnych rozwiązań. Dzięki temu, z roku na rok klimatyzatory są coraz bardziej wydajne, a ich popularność stale rośnie. Obecnie w sprzedaży dostępne są już wysoko-efektywne i energooszczędne klimatyzatory w bardzo przystępnych cenach. Dlatego warto już teraz zastanowić się nad instalacją klimatyzacji w mieszkaniu, aby zapewnić sobie wysoki komfort, gdy nadejdą pierwsze fale upałów. Z bogatą ofertą klimatyzatorów do użytku domowego i mieszkalnego możesz zapoznać się na stronie: https://swatt.pl/pl/101-klimatyzacja