Klimatyzatory jako urządzenia grzewcze

Klimatyzatory coraz częściej są wykorzystywane jako źródło ciepła. W nowoczesnym budownictwie chodzi o ergonomię i funkcjonalność. Klimatyzacja z funkcja grzania spełnia oba kryteria, dlatego też sięga po nią coraz większa liczba inwestorów.

Kiedy stosować klimatyzator z funkcją grzania?

System klimatyzacyjny z funkcją grzania to najczęściej dodatkowe źródło ciepła. Są to zazwyczaj urządzenia wyposażone w pompę ciepła typu powietrze-powietrze. Rzadko spotyka się domy, w których produkcja energii cieplnej jest oparta wyłącznie na klimatyzatorach. Dlatego też tego typu rozwiązania sprawdzą się głównie w okresach przejściowych. Wiosną i jesienią nie ma potrzeby aby uruchamiać główne źródło ciepła. Klimatyzator efektywnie dogrzeje poszczególne pomieszczenia w naszym domu.

Termometr na budynku
Fot. Anna Urlapova | Źródło: Pexels

Zalety klimatyzatorów z funkcją grzania

Największą zaletą klimatyzatorów z funkcją grzania (dwufunkcyjnych) jest ich uniwersalność. Znajdują one zastosowanie praktycznie przez cały rok. W upalne lato chłodzą, a jesienią, zimą i wiosną dogrzewają wnętrza domu. Należy podkreślić, że do wszystkich tych funkcji potrzebujemy jednego urządzenia.

Klimatyzatory z funkcją grzania są również proste w obsłudze i estetyczne. W porównaniu do kotłów, wymagają znacznie mniej zaangażowania ze strony użytkownika. Klimatyzatorem możemy sterować za pomocą jednego kliknięcia przycisku na pilocie.

Są to również urządzenia ekonomiczne. Dzięki wbudowanej pompie ciepła, ogrzewanie domu za pomocą klimatyzatora jest tańsze niż w przypadku zastosowania grzejników elektrycznych. Pamiętajmy, że koszt ogrzewania domu za pomocą klimatyzacji zależy od kilku czynników (m.in. od poziomu temperatury, do której ogrzane mają zostać pomieszczenia oraz usytuowania nieruchomości).

Ogrzewając dom klimatyzatorem, dbamy jednocześnie o jakość powietrza. Dzięki filtrom urządzenie to oczyszcza powietrze, zatrzymując znajdujące się w nim pyłki, kurz, a także nieprzyjemne zapachy.

Wady klimatyzatorów z funkcją grzania

Jedyną wadą dwufunkcyjnych systemów klimatyzacyjnych jest ich moc. Niestety, moc grzewcza klimatyzatora jest zbyt mała, by zapewnić nam w czasie sezonu grzewczego odpowiednio wysoką temperaturę. Dlatego też, są one wykorzystywane jako dodatkowe źródło ciepła.

Jaki powinien być klimatyzator z funkcją grzania?

Na rynku występuje wiele zaawansowanych rozwiązań klimatyzacyjnych. Poniżej przedstawiamy podstawowe cechy i funkcjonalności, które powinien posiadać dobry klimatyzator z funkcją grzania:

  • System podtrzymywania temperatury – doskonale się sprawdza jako element kontroli i utrzymywania temperatury w pomieszczeniu. Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w termostaty, dzięki czemu ich praca jest zautomatyzowana.
  • Automatyczny restart – sprawdza si np. w przypadku przerw w dostawie prądu.
  • Wysoka klasa energetyczna (najlepiej A+++).
  • Niski poziom hałasu podczas pracy.
  • Wygodne sterowanie za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej.
  • Tryb odszraniania (uruchamiany w razie konieczności i spadku temperatury).
  • Efektywna praca nawet przy skrajnie niskich temperaturach.

Do większości pomieszczeń mieszkalnych lub biurowych, świetnie sprawdzą się w tej roli klimatyzatory ścienne typu split. Ceny takich klimatyzatorów zaczynają się już od ponad 1000 zł, są więc przystępne cenowo. Dostępne są również różne rodzaje, moce i dodatkowe funkcjonalności. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie.