Poradnik

Dlaczego warto regularnie serwisować klimatyzację

W okresie letnim, systemy klimatyzacyjne są narażone na pracę z dużą intensywnością. Urządzenia te dbają o komfort cieplny pracowników i petentów w urzędach, korporacjach, supermarketach, galeriach handlowych. Coraz częściej stosowane są również w domach mieszkalnych. Na rynku jest dostępnych wiele wariantów takich systemów. Najpopularniejsze to klimatyzatory ścienne. O innych rodzajach klimatyzatorów możesz przeczytać również na naszym blogu w dziale: klimatyzacja. Niezależnie od tego, na jaki rodzaj klimatyzacji się zdecydujemy, powinna ona być regularnie serwisowana, czyli przede wszystkim czyszczona i konserwowana. Jeżeli chcesz się dowiedzieć jak serwisować klimatyzację, zachęcamy do dalszej części artykułu.

Jak wyczyścić klimatyzację?

Proces czyszczenia klimatyzacji jest podzielony na kilka etapów:

  1. Czyszczenie klimatyzacji
  2. Odgrzybianie klimatyzacji
  3. Wymiana filtrów w klimatyzatorze

Jak odgrzybić klimatyzację w domu i nie tylko?

Regularne odgrzybianie klimatyzacji w domu czy każdym innym pomieszczeniu jest niezbędne przede wszystkim dla zdrowia użytkowników. Zatem, jak odgrzybić klimatyzację w domu? Otóż, odgrzybianie klimatyzacji może być realizowane za pomocą pianki grzybobójczej. Jest ona aplikowana w newralgiczne miejsca urządzenia. Zazwyczaj, preparat jest wyposażony w wężyk, który ułatwia jego aplikację.

Alternatywą do odgrzybiania klimatyzacji w postaci pianki grzybobójczej jest ozonowanie klimatyzacji. Jest to nieco bardziej kosztowna metoda, ale też skuteczniejsza.

Ostatnią metodą jest odgrzybianie klimatyzacji za pomocą ultradźwięków o częstotliwości 1,7 MHz. Wcześniej aplikowany płyn dezynfekujący paruje, jednocześnie docierając do wnętrza klimatyzacji i usuwając znajdujące się tam zarazki.

Czyszczenie i konserwacja klimatyzatora ściennego przez serwisanta.
Czyszczenie i konserwacja klimatyzatora ściennego przez profesjonalnego serwisanta.

Serwis klimatyzacji – pozostałe czynności

Zakres serwisowy klimatyzacji obejmuje także inne czynności. Jest to przegląd poszczególnych elementów elektrycznych, sprawdzenie szczelności układu chłodniczego oraz ewentualne uzupełnienie czynnika chłodniczego. Ważna jest także wymiana filtrów.

Koszt serwisu klimatyzacji zależy od specyfiki urządzenia oraz dokładnego zakresu prowadzonych prac.

Dlaczego regularny serwis klimatyzacji jest ważny?

Mając na uwadze zdrowie użytkowników, przeprowadzanie regularnych przeglądów i czyszczenia klimatyzacji jest niezbędne. Zagrzybiona klimatyzacja może być narażona na działanie takich bakterii jak:

  • Legionella pneumophila
  • Gronkowiec złocisty (Staphylococcus Ureus)
  • Pałeczka ropy błękitnej (Pseudomonas Aeruginosa)
  • Pałeczka okrężnicy (Escherichia Coli) oraz
  • Paciorkowiec kałowy (Enterococcus Hirae)

Może to skutkować chorobami m.in. chorobami układu oddechowego. Ponadto, regularne serwisowanie klimatyzacji jest gwarancją wydajnej pracy urządzenia.

Koszty związane z obsługą serwisową klimatyzacji mogą być zróżnicowane i zależne od zakresu prac serwisanta. Jednak warto pamiętać, że zdrowie użytkownika powinno być najważniejsze. W pełni bezpieczną pracę urządzenia, można uzyskać tylko w przypadku odpowiednio przeprowadzonych czynności serwisowych. A Ty dbasz o regularny serwis i czyszczenie klimatyzacji?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *