Poradnik

Jak wybrać dobry klimatyzator do mieszkania lub biura?

Podczas lata bardzo często wysokie temperatury uprzykrzają nam życie. Komfort pracy w biurze lub odpoczynku w mieszkaniu zdecydowanie spada, gdy temperatura powietrza zbliża się do 40°C. Inwestycja w klimatyzację jest nierzadko obowiązkiem pracodawcy, który powinien zapewnić pracownikom warunki uregulowane w kodeksie pracy. W domu bądź mieszkaniu decydując się na klimatyzator po prostu podnosimy standard życia dbając o mikroklimat budynku. Sprawdź nasze porady jak wybrać dobry klimatyzator do mieszkania lub biura.

Klimatyzator z pompą ciepła do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń

Pierwszą, zasadniczą kwestią w doborze klimatyzatora jest to czy chcemy tylko chłodzić pomieszczenie czy również je dogrzewać, w miesiącach zimowych. W pierwszym przypadku odpowiedni będzie tradycyjny, chłodzący klimatyzator. W drugim przypadku, można użyć klimatyzatora z wbudowaną pompą ciepła do chłodzenia i ogrzewania pomieszczeń. Dzięki temu, przez cały rok można utrzymywać zadaną temperaturę w pomieszczeniu. Klimatyzatory z pompą ciepła są jednak znacznie droższe od tradycyjnych.

Klimatyzatory ścienne w nowych, niższych cenach - Swatt.pl
Nie czekaj na falę upałów, klimatyzacje w nowych, niższych cenach!

Klimatyzator przenośny – mobilny

Kolejnym krokiem jest wybór jednostki centralnej w zależności od kubatury i infrastruktury pomieszczenia. Stawiając na mobilność, idealnym rozwiązaniem będzie klimatyzator przenośny (mobilny). Jedyną koniecznością jest umiejscowienie go w pobliżu okna, tak, aby rurą odprowadzić ciepłe powietrze na zewnątrz. Jego niewielką wydajność rekompensują gabaryty, które umożliwiają swobodne umiejscowienie jednostki centralnej w każdym zakątku biura bądź mieszkania. Biorąc pod uwagę stosunek wielkości takiego klimatyzatora do jego wydajności, zdecydowanie nie odbiega on od pozostałych typów klimatyzatorów.

Klimatyzator typu split

Jeśli kluczowym kryterium wyboru jest moc, odpowiedni będzie klimatyzator typu split. Na jednostkę centralną składają się parownik (wewnątrz budynku) oraz sprężarka ze skraplaczem (na zewnątrz budynku). Dla domów i mieszkań dedykowane są rozwiązania z jednostką wewnętrzną zamontowaną w ścianie lub pod sufitem, natomiast dla pomieszczeń biurowych najpopularniejszym rozwiązaniem jest klimatyzator kasetonowy bądź klimatyzacja kanałowa.

Jak dobrać moc klimatyzatora do mieszkania?

Kolejnym krokiem jest dobór mocy klimatyzatora do powierzchni mieszkania. Przyjmuje się, że 10 m2 wymaga mocy o wartości 1 kW. Wielu producentów udostępnia na swoich stronach kalkulatory, które są bardzo pomocne w doborze urządzenia. Warto zaznaczyć, że na rynku występują klimatyzatory o najmniejszej mocy równej 2,5 kW. W przypadku dużych powierzchni biurowych lub budynków mocno nasłonecznionych, należy skonsultować się ze specjalistą, który pomoże w doborze odpowiedniego klimatyzatora do mieszkania lub biura.

Przydatne funkcje klimatyzatora

W trakcie wyboru klimatyzatora należy zwrócić uwagę również na funkcje dodatkowe, które oferuje nam dany produkt. Bardzo przydatne są różnego rodzaju funkcje regulacyjne (od mocy nadmuchu po ustawienie łopatek sterujących). Wartość dodaną mogą stanowić również takie opcje jak tryb pracy nocnej, szybkie chłodzenie lub możliwość ustawienia cyklu dobowego pracy. Warto zwrócić także uwagę na klimatyzację z funkcją oczyszczania powietrza.

O czym warto wiedzieć zanim kupisz klimatyzator do mieszkania lub biura?

Ważną kwestią podczas wyboru klimatyzatora do mieszkania lub biura jest zakres usług serwisowych klimatyzacji. Konserwacja, czyszczenie i odgrzybianie klimatyzacji są niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania urządzenia i komfortu klienta!

Ostatnim czynnikiem, który należy wziąć pod uwagę podczas zakupu klimatyzatora do mieszkania lub biura jest cena. Nie zawsze im wyższa, tym produkt jest lepszej jakości. Jednak warto zainwestować w sprawdzony produkt, z gwarancją i jak zostało wcześniej wspomniane, pełną obsługą serwisową. Często wiąże się to z wyższym kosztem, jednak warto zadbać, o jakość powietrza, które wydostaje się z jednostki centralnej.