Jak zmniejszyć koszty klimatyzacji w domu?
Decydując się na klimatyzację w domu, musimy się liczyć z tym, że nasze rachunki za prąd wzrosną. Nie będą to bardzo duże wzrosty, ale z pewnością dostrzeżemy różnicę. To ile będziemy płacić za eksploatację klimatyzacji, zależy w dużej mierze od mądrego użytkowania. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych rad dotyczących oszczędnego klimatyzowania domu. Jeżeli jesteś ciekawy/a jak zmniejszyć koszty klimatyzacji w domu, koniecznie czytaj dalej.
5 sposobów na zmniejszenie kosztów eksploatacji klimatyzacji
1. Płynna zmiana temperatury klimatyzacji
Temperatura powietrza w letnich miesiącach w naszym klimacie bywa uciążliwa. Można odnieść wrażenie, że ostatnie lata przyniosły ocieplenie klimatu. Z pewnością wielu z nas chciałoby w takie dni maksymalnie schłodzić wnętrze budynku i schronić się w nim przed żarem lejącym się z nieba. Jest to pierwszy błąd użytkowników klimatyzacji. Gwałtowne zmiany temperatury wiążą się z intensywną pracą klimatyzatora, co jest równoznaczne z większym poborem energii elektrycznej. Maksymalna różnica temperatury zewnętrznej i wewnętrznej powinna być nie większa niż 8°C. Większe różnice nie tylko odbiją się na naszych rachunkach za prąd, ale również są niekorzystne dla zdrowia. Mogą być przyczyną chorób i przeziębienia.
2. Cykle pracy klimatyzatora
Nowoczesne klimatyzatory są wyposażone w automatykę, która steruje ich pracą. Dzięki temu, możemy zaprogramować system w taki sposób, aby najintensywniejsza praca odbywała się w strefach czasowych, w których ceny za energię elektryczną są najkorzystniejsze. Oczywiście w ten sposób nie uciekniemy od ręcznego włączania klimatyzatora w czasie największych upałów, jednak cykliczne ochładzanie pomieszczenia, pomoże zmniejszyć koszty eksploatacji klimatyzacji.
3. Regularny serwis klimatyzatora
Dbanie o stan techniczny i czystość klimatyzatora, to podstawowy obowiązek użytkownika. Dobry stan techniczny wpływa na jego efektywność, a co za tym idzie – koszty eksploatacji naszego klimatyzatora. Serwis klimatyzatora powinien odbywać się przed i po sezonie wzmożonej eksploatacji urządzenia. Czynności jakie powinny zostać wykonane podczas usługi serwisu to:
- dokładne czyszczenie tacy skroplin, na której bardzo często gromadzi się woda;
- dezynfekowanie skraplacza i parownika, które narażone są na działanie czynników zewnętrznych;
- sprawdzenie szczelności całego układu.
4. Fotowoltaika
Klimatyzator ma swoje określone zapotrzebowanie energetyczne. Zapotrzebowanie to można pokryć za pomocą instalacji fotowoltaicznej. W taki sposób obniżymy koszty użytkowania klimatyzacji praktycznie do zera. Jest to coraz częstsze rozwiązanie, szczególnie w powstających budynkach, gdzie taki układ jest zaplanowany już na etapie projektu.
5. Odpowiednie wykonanie systemu
Aby nasza klimatyzacja działała wydajnie i oszczędnie, konieczne jest odpowiednie zaprojektowanie i wykonanie systemu. Warto powierzyć ten proces doświadczonym fachowcom, którzy będą w stanie dostosować dostępne na rynku rozwiązania do naszych potrzeb i możliwości infrastrukturalnych. O tym, czy nasza klimatyzacja będzie działać oszczędnie, decydują również takie szczegóły jak jakość stolarki otworowej. Jeśli nasze okna będą przepuszczać do wnętrza budynku duże ilości ciepłego powietrza, klimatyzator będzie zmuszony do intensywniejszej pracy i większego poboru energii elektrycznej.
Klimatyzacja koszty – podsumowanie
Mamy nadzieję, że powyższe porady pomogą obniżyć koszty klimatyzacji. Czasami zastosowanie tylko kilku wybranych jak np. płynna regulacja temperatury, cykle pracy oraz regularny serwis klimatyzacji pomaga obniżyć koszty. Warto również zwrócić uwagę na dobór urządzenia i jego klasę energetyczną. Dobrze, żeby klimatyzator posiadał klasę A++, nie niższą. Jeżeli znasz jakieś inne sposoby, koniecznie się nimi podziel w komentarzach.