Technologie

Klimatyzatory kasetonowe

Coraz ciężej sobie wyobrazić przestrzenie biurowe bez klimatyzacji. Co więcej, klimatyzatory stają się powoli standardowym wyposażeniem także budynków mieszkalnych. Na rynku jest dostępnych wiele wariantów klimatyzacji. Dzięki temu, można dobrać urządzenie, które odpowiada naszym potrzebom.

Dobór odpowiedniego klimatyzatora jest kluczowy dla jego wydajnej i efektywnej pracy. Dom mieszkalny z pewnością będzie miał inne zapotrzebowanie niż pomieszczenia biurowe czy też centra handlowe. Sprawdź jak dobrać klimatyzację do domu jednorodzinnego. Oprócz mocy klimatyzatora należy zwrócić uwagę na jego rodzaj.

Pośród wielu opcji, bardzo ciekawym rozwiązaniem są klimatyzatory kasetonowe. Postaramy się przybliżyć nieco ten rodzaj klimatyzacji oraz nakreślić, co go wyróżnia na tle innych urządzeń.

Klimatyzator kasetonowy – charakterystyka

Klimatyzatory kasetonowe to urządzenia typu split. Posiadają dwie jednostki – zewnętrzną i wewnętrzną. Skraplacz w sposób typowy dla tego rodzaju urządzeń, jest montowany na zewnątrz budynku. Parownik natomiast jest urządzeniem, które doskonale komponuje się z sufitem podwieszanym.

Jego konstrukcja pozwala na bardzo estetyczny montaż w stelażu sufitu. Dzięki temu, jednostka wewnętrzna wtapia się w estetykę kasetonów, przez co jest praktycznie niewidoczna. Najbardziej efektywnymi pośród klimatyzatorów kasetonowych są urządzenia cztero-kierunkowe, które rozprowadzają powietrze równomiernie po całym pomieszczeniu. Jest to realizowane za pomocą dodatkowych wentylatorów.

Klimatyzacja kasetonowa w dużym pomieszczeniu

Funkcje klimatyzatorów kasetonowych

Oprócz podstawowej funkcji, jaką jest chłodzenie pomieszczenia, klimatyzatory kasetonowe mają także możliwość ogrzewania i osuszania pomieszczeń. Za pomocą zautomatyzowanego sterowania, bardzo łatwo można przechodzić między funkcjami, dostosowując je do swoich obecnych potrzeb.

Tak jak inne rodzaje klimatyzatorów, istnieje możliwość wyposażenia klimatyzatora kasetonowego w dodatkowe filtry, które będą oczyszczały powietrze.

Gdzie stosować klimatyzatory kasetonowe?

Nie jest to przypadek, że klimatyzatory kasetonowe kojarzą się głównie z biurami. Determinuje to specyfika montażu. Gdzie jeszcze można spotkać te urządzenia? Klimatyzatory kasetonowe bardzo dużą popularność zyskały także w restauracjach, obiektach handlowych czy też salach konferencyjnych.

Sposób montażu klimatyzatora kasetonowego umożliwia ulokowanie go w zarówno małych jak i dużych pomieszczeniach. Montaż w stelażu sufitu podwieszanego sprawia, że klimatyzator kasetonowy można zamontować w miejscach, gdzie jest zbyt mało wolnej powierzchni dla klimatyzatorów innego rodzaju. Urządzenia te, charakteryzują się cichą pracą, co jest szczególnie ważne w salach konferencyjnych i przestrzeniach biurowych.

Klimatyzator kasetonowy – cena i koszt eksploatacji

Niestety, koszt zakupu klimatyzatorów kasetonowych jest ich jedyną wadą. Wszystko oczywiście zależy od mocy urządzenia. Trzeba jednak się liczyć z tym, że im większa powierzchnia, tym większa moc klimatyzatora musi zostać zastosowana, a co za tym idzie – wyższa cena klimatyzatora kasetonowego.

Ile kosztuje klimatyzator kasetonowy?

Cena klimatyzatora kasetonowego może osiągać nawet powyżej 10 000 zł dla urządzeń o wyższej mocy, a co za tym idzie – dedykowanych do większych powierzchni. Klimatyzatory kasetonowe o mniejszej mocy, można już kupić za kwotę ok. 3700 zł.

Klimatyzator kasetonowy typu kompakt 3,5 kW split inwerter Kaisai

Klimatyzator kasetonowy Split Inveretr KAISAI 3,5 kW

Idealny do pomieszczeń biurowych i mieszkalnych o powierzchni 35m2. Posiada kompaktowe wymiary, przez co mieści się w panelach sufitowych.

Cena: ok. 3700 zł

Jakie są koszty eksploatacji klimatyzatora kasetonowego?

Koszty eksploatacyjne klimatyzatorów kasetonowych są porównywalne do klimatyzatorów innego typu i zależą głównie od dobranej mocy urządzenia.

Klimatyzator kasetonowy – podsumowanie

Klimatyzator kasetonowy jest rzadko spotykany w budynkach mieszkalnych. Z pewnością wynika to nie tylko z ceny, ale również z charakterystyki montażu. Sufity podwieszane w domach spełniają bardziej funkcję estetyczną niż użytkową, dlatego też zdecydowanie częściej, stosuje się klimatyzatory ścienne.