Poradnik

Co to jest czynnik chłodniczy w klimatyzacji? Czym się różni R410A od R32?

Procesy zachodzące w domowym klimatyzatorze są prostsze niż mogłoby się wydawać. Oparte są o zjawiska termodynamiczne a kluczowym elementem układu jest czynnik chłodniczy. Dlatego na wstępie odpowiemy na pytanie czym jest czynnik chłodniczy?

Co to jest czynnik chłodniczy?

Czynnik chłodniczy jest to związek chemiczny lub połączenie różnych związków, które odpowiadają za proces chłodzenia w klimatyzacji, biorąc udział w wymianie ciepła pomiędzy nią a otoczeniem zewnętrznym. Ulega on sprężeniu, dzięki czemu jego temperatura wzrasta. W skraplaczu ciepło zostaje usunięte do otoczenia. Następnie ciecz ulega szybkiemu rozprężeniu, co powoduje obniżenie jej temperatury i powstanie zimnego oraz płynnego czynnika. W parowniku, czynnik pochłania ciepło i zmienia swój stan skupienia na gazowy. W taki sposób, cykl rozpoczyna się od nowa.

Rodzaje czynników chłodniczych w klimatyzatorach

W urządzeniach chłodniczych, w tym w klimatyzatorach, można stosować wiele różnych czynników chłodniczych. Klasyfikuje się je następująco:

  • syntetyczne czynniki chłodnicze
    • jednorodne
    • niejednorodne – mieszaniny azeotropowe (niewykazujące poślizgu temperaturowego) oraz mieszaniny zeotropowe (nieazeotropowe) – wykazujące poślizg temperaturowy.
  • naturalne czynniki chłodnicze
    • organiczne (węglowodory lub ich mieszaniny)
    • nieorganiczne (amoniak (R-717), dwutlenek węgla (R-744), powietrze (R-729)).

Czynniki chłodnicze muszą się charakteryzować dobrymi właściwościami termodynamicznymi. Koniecznym warunkiem jest również to, aby były w pełni bezpieczne dla ludzi i środowiska.

W klimatyzacjach domowych, najczęściej stosuje się czynnik R410A lub R32. Czym się charakteryzują te związki i jakie są ich podstawowe różnice? Wyjaśniamy!

Klimatyzatory ścienne w nowych, niższych cenach - Swatt.pl
Fot. źródło: Swatt.pl – Najlepsze klimatyzatory ścienne w najlepszych cenach! Kliknij w baner i sprawdź!

Czynnik chłodniczy R410A – charakterystyka

Czynnik chłodniczy R410A jest syntetyczną mieszaniną czynników R32 i R125. Należy do grupy freonów, które charakteryzują się dużą trwałością. Niestety taka specyfika sprawia, że są w stanie przedostać się w niezmienionej formie do ozonosfery, przyczyniając się do powstawania dziury ozonowej. Obecnie odchodzi się od stosowania tego czynnika. Mimo, że wśród jego zalet można wymienić nietoksyczność i niepalność jest zakazany w przypadku produkcji nowych urządzeń. W jego miejsce stosuje się zamienniki.

Czynnik chłodniczy R32 – charakterystyka

Czynnik chłodniczy R32 jest jednym z zamienników czynnika R410A. W wielu aspektach przewyższa on wcześniej opisaną substancję. Przede wszystkim jest tańszy i wydajniejszy (nawet o 16%). Wśród jego zalet warto podkreślić fakt, że nie wpływa on tak negatywnie na środowisko. Ulega on recyklingowi (można go odzyskać i ponownie wykorzystać). Można go ładować nie tylko w stanie ciekłym, ale i gazowym. Jest on sosowany w najnowocześniejszych klimatyzatorach, która pojawiają się na rynku.

Od 2025 roku zabronione będzie używanie urządzeń, w których zastosowano czynniki chłodnicze o GWP (wskaźnik służący do ilościowej oceny wpływu danej substancji na efekt cieplarniany) wynoszącym powyżej 750. Należy o tym pamiętać decydując się na zakup klimatyzatora.