Technologie

Klimatyzacja kanałowa

Zapewnienie komfortu cieplnego w okresie letnim wydaje się być bardzo prostym zabiegiem. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie klimatyzacji. Kolejnym etapem jest dobór odpowiedniego urządzenia. Tutaj sytuacja jest nieco bardzo skomplikowana. Na rynku są dostępne bardzo zróżnicowane warianty klimatyzacji. Aby dobrze dobrać urządzenie, trzeba uwzględnić kilka czynników, m.in. możliwości infrastrukturalne budynku czy też zapotrzebowanie na moc instalacji. W tym artykule skupimy się na klimatyzacji kanałowej. Omówimy jej charakterystykę oraz określimy ceny klimatyzacji kanałowej, a także koszty montażu klimatyzatorów kanałowych. Zapraszamy!

Urządzenia o przeznaczeniu przemysłowym i domowym różnią się od siebie, dlatego też powyższe czynniki są niezwykle ważne. Jednym z wariantów proponowanym przez producentów klimatyzatorów jest klimatyzacja kanałowa. Czym się charakteryzuje to rozwiązanie i gdzie znalazło zastosowanie? Przedstawiamy, krótką charakterystykę klimatyzatorów kanałowych.

Klimatyzator kanałowy

Klimatyzacja kanałowa – charakterystyka

Klimatyzacja kanałowa to sieć kanałów rozprowadzonych po budynku. Instalacja przechodzi przez kondygnacje i ściany. Ważne jest, aby uwzględnić ją w projekcie budynku. Obniży to koszty montażu klimatyzacji kanałowej.

Klimatyzacja kanałowa ma identyczne zadanie, jak każdy inny system klimatyzacji. Ma dostarczyć chłodne powietrze i zagwarantować optymalną temperaturę wewnątrz pomieszczenia. Może być rozprowadzona w całym budynku lub w wybranych pomieszczeniach, w zależności od zapotrzebowania.

Wyróżnia się następujące rodzaje klimatyzacji kanałowych:

  • Klimatyzatory kanałowe inverterowe
  • Klimatyzatory kanałowe wysokiego, średniego i niskiego sprężu

Zastosowanie klimatyzatorów kanałowych

Ze względu na swoją specyfikę, klimatyzacje kanałowe znalazły zastosowanie m.in. w:

  • restauracjach
  • hotelach
  • pomieszczeniach biurowych
  • salach konferencyjnych
  • obiektach użyteczności publicznej
  • gabinetach lekarskich

Ponadto, coraz częściej spotyka się klimatyzacje kanałowe w domach i mieszkaniach. W pomieszczeniach są widoczne tylko kratki zamontowane w suficie lub na ścianie. Nie wpływa to negatywnie na walory estetyczne pomieszczenia. Co więcej, klimatyzator kanałowy działa cicho, więc nie zaburza komfortu domowników.

Ile kosztuje klimatyzacja kanałowa? – Ceny

Na całkowity koszt klimatyzacji kanałowej składa się cena klimatyzatora kanałowego i osprzętu oraz czynności montażowe. Cena samego urządzenia zależy przede wszystkim od mocy, klasy produktu, marki i jakości.

Ceny klimatyzatorów kanałowych wahają się pomiędzy 4 500 zł a 15 000 zł. Należy pamiętać o tym, że na każde 10 m2 powierzchni pomieszczenia, przyjmuje się 1 kW mocy klimatyzatora. Ważne jest, aby wybierać urządzenia sprawdzonych producentów.

Klimatyzator kanałowy Split Inverter KAISAI

Klimatyzator kanałowy 5,3 kW Split Inverter Kaisai

Posiada bardzo dobre parametry wydajnościowe, przy czym jest cichy. Wyposażony w 5 trybów pracy: auto, chłodzenie, grzanie, osuszanie i wentylację pomieszczeń. Prezentowany model o mocy 5,3 kW jest idealny do pomieszczeń o powierzchni 50 m2. Są dostępne również modele o mocniejszych parametrach, idealne do większych powierzchni.

Cena: ok. 4900 zł

Koszt instalacji klimatyzacji kanałowej, zależy od tego jak skomplikowanego montażu wymagają poszczególne elementy zestawu.

Zalety klimatyzacji kanałowej

Głównymi zaletami tego typu rozwiązań jest estetyka i dokładność w rozprowadzaniu powietrza. Dzięki temu, klimatyzacje kanałowe są często pierwszym wyborem inwestorów. Ich uniwersalność pozwala na montaż zarówno w małych jak i dużych pomieszczeniach. Klimatyzator kanałowy spełni oczekiwania, nawet najbardziej wymagających klientów.