Poradnik

Klimatyzator do serwerowni

Serwerownia jest bardzo specyficznym pomieszczeniem. Jest to serce wielu firm, które oparły swoją pracę na systemach informatycznych. Postęp w tej dziedzinie jest widoczny gołym okiem. Coraz więcej firm, zwiększa swoją wydajność, stawiając na innowacyjne rozwiązania. Szukając nowoczesności, nie można zapominać o szczegółach, takich jak odpowiednie wyposażenie serwerowni. Awarie serwerów mogą sparaliżować pracę całego przedsiębiorstwa i przynieść ogromne straty.

Dlatego też należy zapewnić odpowiednie warunki pracy urządzeniom w tak newralgicznych pomieszczeniach, jak serwerownie. Jakie parametry i cechy powinien mieć klimatyzator do serwerowni, aby spełniał swoją funkcję? Podpowiadamy!

Serwerownia
Serwerownia, Fot. źródło: Field Engineer by pexels

Jaki powinien być klimatyzator dedykowany do serwerowni?

Specyfika działania serwerowni wymusza na klimatyzatorze cechy, które są niespotykane w przypadku klimatyzatorów pokojowych. Przede wszystkim, serwerownia działa cały rok bez przerwy. Nie ma mowy o pracy cyklicznej. Temperatura musi być cały czas na odpowiednim poziomie. Dedykowane klimatyzatory do serwerowni, często pracują w skrajnych warunkach. Co więcej, ich zadaniem jest usuwanie kurzu i zanieczyszczeń, które mogą negatywnie wpływać na pracę urządzeń.

Dobór klimatyzatora do serwerowni

Serwerownie są pomieszczeniami, które są rzadko odwiedzane. Z tego wynika kilka zasad, którymi należy się kierować podczas doboru klimatyzacji. Po pierwsze, przydatną opcją jest możliwość zdalnego monitorowania stanu technicznego urządzenia. Po drugie, klimatyzacja w serwerowni musi mieć możliwość rezerwowego chłodzenia w przypadku awarii. Powyższe aspekty potwierdzają, że standardowe klimatyzatory domowe, nie są w stanie zastąpić klimatyzatorów dedykowanych do serwerowni. Doskonałym przykładem jest charakterystyka klimatyzatora ściennego Fujitsu ASYG – LMTA.

Jest to klimatyzator przeznaczony do pracy w serwerowni. Na urządzenie składają się dwie jednostki ścienne o trzech trybach pracy (naprzemienny, kaskadowy, rezerwowy). Jednostki są wyposażone w dodatkowe filtry i aplikację dedykowaną do serwerowni, która umożliwia bezpieczną i wydajną pracę.

Dlaczego warto zainwestować w dedykowany klimatyzator do serwerowni?

Dobierając klimatyzator do serwerowni, w pierwszej kolejności trzeba przeanalizować jakie skutki może przynieść awaria urządzeń w danym pomieszczeniu. Często są to milionowe straty, które mogą zachwiać stabilnością przedsiębiorstwa. Mając w perspektywie wyżej wspomnianą sytuację, rozsądny przedsiębiorca nie skusi się na nieprofesjonalny dobór zwykłego klimatyzatora pokojowego do serwerowni, lecz wybierze dedykowany sprzęt, który zagwarantuje wieloletnią i bezpieczną eksploatację.