Technologie

Oczyszczacz powietrza – zasada działania, budowa i koszty eksploatacji

W okresie grzewczym, zanieczyszczenie powietrza osiąga często stan krytyczny. Zjawisko to możemy zaobserwować głównie w miastach, ale nie tylko. Aby poprawić jakość powietrza, podejmowane są odpowiednie kroki, mające na celu zmianę systemów grzewczych na bardziej ekologiczne. Można również podjąć mniej kosztowne kroki, które zwiększą komfort oddychania w okresie zimowym. Mowa tu o oczyszczaczach powietrza.

Oczyszczacze powietrza, są to urządzenia, które wymiernie wpływają na jakość powietrza. Technologie zastosowane w oczyszczaczach mogą być ukierunkowane na wiele rodzajów zanieczyszczeń (m.in. na smog), ale nie tylko!

Oczyszczacz powietrza – budowa i zasada działania

Na rynku, dostępnych jest wiele wariantów oczyszczaczy powietrza, jednak można przyjąć, że typowy oczyszczacz powietrza składa się z:

  • obudowy z wlotami powietrza
  • filtra wstępnego
  • filtra HEPA
  • jonizatora
  • wentylatora
  • wlotów powietrza

Zasada działania oczyszczacza powietrza jest bardzo prosta. Urządzenie pochłania powietrze, przepuszcza je przez odpowiednie filtry oraz wydmuchuje je z powrotem do pomieszczenia.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem, jonizacją, lampą UV i filtrem HEPA H13.
Fot. źródło: Swatt.pl Oczyszczacz powietrza Belloni & Morini BM-A 102 B z nawilżaczem, jonizacją, lampą UV i filtrem HEPA H13.

Dzięki rozwojowi technologii, konsekwentnie ulepszany jest proces oczyszczania powietrza. Głównie za sprawą bardziej rozbudowanych i skuteczniejszych filtrów. Jedną z innowacji jest zastosowanie specjalnej komory, w której spalane są mikroorganizmy. Dzięki temu, nie trzeba stosować filtrów.

Jak wybrać dobry oczyszczacz powietrza? – Parametry

Oczyszczacz powietrza, jak każde urządzenie elektryczne, posiada szereg parametrów, które wpływają na późniejszą eksploatację. Podstawowym parametrem, który warunkuje ekonomiczność urządzenia, jest pobór mocy. Oprócz tego, ważna jest głośność, która wpływa na komfort użytkowania. Nie można zapomnieć o wymiarach i wadze, które muszą być dostosowane do powierzchni pomieszczeń, w których oczyszczacz ma działać.

Kolejnym aspektem doboru odpowiedniego oczyszczacza powietrza są dodatkowe funkcje. Nowoczesne oczyszczacze mogą dodatkowo nawilżać powietrze, jonizować oraz mieć wbudowaną lampę UV, która eliminuje z powietrza bakterie i różnego rodzaju mikroorganizmy.

Jednak im więcej opcji dodatkowych oczyszczacz powietrza posiada, tym cena takiego urządzenia wzrasta. Jednak warto czasami dołożyć pieniądze i mieć w jednej obudowie funkcje kilku urządzeń, które pozytywnie wpływają na nasze zdrowie. W szczególności, gdy w pomieszczeniu przebywają dzieci, astmatycy czy też alergicy.

Kobieta zakładająca dziecku maseczkę

Oczyszczacz powietrza – ceny i koszty eksploatacji

Niestety cena zakupu oczyszczacza powietrza nie jest jedynym kosztem, który trzeba ponieść. Eksploatacja oczyszczaczy generuje dodatkowe koszty i aby urządzenie spełniało swoje zadanie, są one niezbędne.

Pierwszą kwestią jest pobór mocy. Sumaryczne koszty są uzależnione od wielu czynników (m.in. mocy oczyszczacza czy stosowanej taryfy energetycznej). Można jednak przyjąć, że w skali roku, koszt pobranej energii może wynieść około 200 zł.

Kolejną czynnością eksploatacyjną, którą trzeba wykonywać regularnie jest wymiana filtrów w oczyszczaczu powietrza. Każdy producent ma ściśle określoną częstotliwość wymian filtrów dla swoich modeli oczyszczaczy. Ceny filtrów do oczyszczaczy powietrza są bardzo rozbieżne. Warto zwrócić na to uwagę przed zakupem danego modelu i firmy oczyszczacza.

Reszta kosztów podczas użytkowania może wynikać z dodatkowych funkcji oczyszczacza powietrza. Warto dokładnie przeanalizować docelowe zastosowanie urządzenia. Pomoże to zoptymalizować koszty oraz bardzo często podnieść efektywność pracy oczyszczacza.

Podsumowanie

Oczyszczacze powietrza to doskonały sposób na poprawę komfortu domowników, szczególnie w okresie jesienno – zimowym. Są także bardzo przydatne w przypadku, gdy jeden z mieszkańców ma problemy alergiczne. Możliwość stosowania dodatkowych filtrów, poszerza możliwości eksploatacyjne tych urządzeń, sprawiając, że ich popularność każdego roku wzrasta.