Technologie

Czym jest rekuperacja? Wady i zalety technologii

Moda na energooszczędne domy, z roku na rok przybiera na sile. Rozwiązania stosowane w nowoczesnym budownictwie to przede wszystkim wysokiej klasy materiały izolacyjne, efektywna stolarka otworowa oraz ogrzewanie oparte na wydajnym źródle ciepła. Warto jednak pamiętać, że dużą część strat ciepła stanowią straty powodowane przez wentylację grawitacyjną (nawet do 70%). Dlatego też coraz większą popularnością cieszy się wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła, czyli rekuperacja. Posiada ona wiele cech, które wymiernie wpływają na komfort domowników oraz na koszty związane z ogrzewaniem budynku.

Wbrew pozorom jest to prosty system. Z czego składa się instalacja wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła i jakie niesie korzyści dla użytkowników? Poniżej, rozwiewamy wszelkie wątpliwości dotyczące rekuperacji!

Rekuperator powietrza DOSPEL LUNA 200 - kup w swatt.pl
Fot. Rekuperator powietrza DOSPEL LUNA 200 / Źródło: Hurtownia wentylacyjna SWATT.pl

Jak działa rekuperacja – rekuperator powietrza?

Rekuperacja zapewnia cyrkulację powietrza w budynku. Wymiana powietrza przez rekuperator powietrza  odbywa się z minimalną stratą energii. Jest to efektem budowy systemu rekuperacji, który składa się z:

  • Czerpni – jej głównym zadaniem jest zasysanie z zewnątrz świeżego powietrza. Zbudowana jest z kratki zewnętrznej oraz skrzynki rozprężnej. Zazwyczaj montowana jest na ścianie zewnętrznej budynku.
  • Wyrzutni – jak sama nazwa wskazuje, jej zadaniem jest usuwanie powietrza z budynku. Jej budowa jest zbliżona do charakterystyki czerpni.
  • Rekuperator – serce układu. Posiada wymiennik krzyżowy, w którym następuje ogrzanie powietrza zasysanego z zewnątrz przez powietrze usuwane z budynku.
  • Kanały wentylacyjne – służą do transportowania powietrza. Średnice kanałów dobiera się na podstawie ilości przepływającego przez nie powietrza. Podczas prowadzenia przewodów należy unikać nagłych załamań i ostrych łuków. Kanały zakończone są anemostatami.
Kobieta siedząca na sofie w mieszkaniu

Wady i zalety rekuperacji

Wady rekuperacji

Jedynym minusem wentylacji mechanicznej są koszty inwestycyjne, które mogą sięgnąć kilkanaście tysięcy złotych. Może to być problemem, biorąc pod uwagę ilość wydatków, na które należy się przegotować podczas budowy domu. Decydując się na wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, musimy się również liczyć, że nasze rachunki za prąd będą nieco wyższe niż dotychczas.

Zalety rekuperacji

Liczba zalet rekuperacji jest jednak nieporównywalnie większa. Należą do nich:

  • Zdrowe powietrze przez cały rok – za pomocą filtrów umieszczonych w rekuperatorze powietrza możemy się pozbyć z budynku dwutlenku węgla, wilgoci, alergenów, związków chemicznych.
  • Generowanie oszczędności – rekuperacja może obniżyć koszty ogrzewania domu nawet o 30%.
  • Regulacja poziomu wilgotności w budynku.
  • Brak konieczności otwierania okien w celu przewietrzenia budynku. Dzięki temu pozbędziemy się owadów w okresie letnim, z kolei zimą zatrzymamy więcej ciepła wewnątrz budynku.

Jak widać, rekuperacja dba nie tylko o nasz portfel, ale również o zdrowie. Komfort korzystania z rekuperacji jest znacznie wyższy niż w przypadku wentylacji grawitacyjnej. Nic więc dziwnego, że systemy te stają się standardem w powstających budynkach. A Ty masz jakieś doświadczenie z rekuperacją? Co myślisz o tej technologii? Zachęcamy do dzielenia się swoimi spostrzeżeniami w komentarzach 🙂