Jak poprawić wentylację w domu?
Poprawa wentylacji w domu jest istotna, aby utrzymać zdrowe powietrze i komfort przebywania w pomieszczeniach. Jeżeli zastanawiasz się jak poprawić wentylację w domu, w niniejszym artykule przeczytasz o kilku krokach, które możesz podjąć, aby zadbać lepsze powietrze w swoim domu.
SPIS TREŚCI:
- Systemy wentylacji mechanicznej
- Kratki wentylacyjne i wentylatory wyciągowe
- Nawiewniki okienne
- Poprawne wietrzenie pomieszczeń
- Podsumowanie
System wentylacji mechanicznej
W wentylacji mechanicznej przepływ powietrza odbywa się za pomocą urządzenia wentylacyjnego — rekuperatora. To umożliwia kontrolę ilości przemieszczającego się powietrza i pozwala dostosować moc wentylacji np. do wielkości przestrzeni.
System wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła (rekuperacja) zapewnia wymianę powietrza – wywiewa zużytą część, a nawiewa przefiltrowaną i świeżą. Stosuje się go głównie ze względu na odzysk ciepła z wywiewanego powietrza i przekazywanie go do części świeżego strumienia. Takie rozwiązanie sprawia, że minimalizowane są straty cieplne. Jest to rozwiązanie energooszczędne i bardzo efektywne zarówno latem jak i zimą, jednak zalecane podczas budowy lub modernizacji budynku ze względu na konieczność adaptacji budynku.
Dowiedz się więcej: Czym jest rekuperacja? Wady i zalety rekuperacji.
W przypadku, gdy nie chcemy wykonywać kosztownych i dużych remontów, warto zwrócić uwagę na prostszą formę — rekuperatory ścienne, inaczej zwane też pokojowymi. Montowane są w ścianie budynku, a ich konstrukcja jest dość prosta. Ten typ rekuperatora składa się z dwóch kratek wentylacyjnych oraz łączącej je rury, a zasilany jest energią elektryczną. Montaż tego urządzenia nie wymaga przeprowadzania dużych remontów. Urządzenie poprawia cyrkulację powietrza w budynku poprzez działanie elementów wentylacyjnych – jeden z nich zaciąga powietrze, a drugi z nich je wydmuchuje. Działają na przemian, a kierunek ciągu zależy od aktualnych potrzeb – np. tego, czy rekuperator używany jest w zimie, czy w lecie. Dodatkowo o czystość powietrza dbają umieszczone wewnątrz urządzenia filtry przeciwkurzowe, a odpowiednią wilgoć zapewnia wymiennik ciepła, który skrapla parę wodną.
Dowiedz się więcej: Jak działa rekuperator ścienny pokojowy — zalety i wady wentylacji docentralnej.
Kratki wentylacyjne i wentylatory wyciągowe
Używanie kratek wentylacyjnych czy wentylatorów wyciągowych, to nic innego jak grawitacyjny sposób na usuwanie zużytego powietrza. W naturalny sposób powietrze dostaje się do wnętrza pomieszczeń przez otwory wentylacyjne, a następnie miesza się z już obecnym wewnątrz powietrzem. Gaz o wyższej temperaturze ma mniejszą gęstość, a więc unosi się do góry, gdzie wydostaje się z budynku przez kratki wentylacyjne. Do wzmocnienia cyrkulacji powietrza używa się wentylatorów wyciągowych, czyli urządzeń elektrycznych, które wysysają zużyte powietrze z pomieszczeń.
Dowiedz się więcej: wentylatory wyciągowe — szybki sposób na poprawę wentylacji w domu!
Aby umożliwić prawidłowy przepływ, należy pamiętać o regularnym czyszczeniu kratek lub wentylatorów wentylacyjnych, na których osadza się kurz. kratki wentylacyjne powinny być zawsze drożne i nieblokowane przez meble, zasłony czy inne elementy.
Nawiewniki okienne
Nawiewniki okienne są to systemy montowane w ramie ościeżnicy lub skrzydła okiennego, które pozwalają dostarczać do pomieszczeń (w sposób kontrolowany) odpowiednią ilość powietrza. Najprostsze nawiewniki charakteryzują się otworem o konkretnej wielkości – wpuszczają więc do pomieszczenia tyle powietrza, ile wynika z różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz domu. Jeśli okna wyposażone są w systemy wentylacyjne, nie należy ich całkowicie blokować.
Aby poprawić wentylację powietrza w domu, nawiewniki okienne powinno montować się szczególnie w pomieszczeniach o stałej wilgotności. W przypadku łazienki nie będzie to dobre rozwiązanie, szczególnie zimą, ponieważ może powodować nadmierne wychłodzenie.
Regularne i poprawne wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien
Najprostszą wentylacją, jaką można zapewnić w domu, jest prawidłowe wietrzenie pomieszczeń poprzez otwieranie okien. W tym przypadku istnieje jednak kilka zasad, których warto przestrzegać, tak aby szczególnie w okresie zimowym nie pozbywać się zbyt dużej ilości ciepłego powietrza:
- Okna otwierać kilka razy dziennie, ale na kilka minut.
- Unikać mocnych przeciągów, które mogą szybko wychładzać pomieszczenie.
- Nie dopuszczać do zamkniętych okien przez cały okres zimowy.
W okresie letnim najlepiej wietrzyć pomieszczenia rano i wieczorem, kiedy temperatura na zewnątrz jest najniższa.
Niezależnie do pory roku warto otwierać okna po przeciwnych stronach pokoju, tak aby umożliwić właściwy przewiew. W łazience, czy w kuchni, gdzie jest dużo pary wodnej, ważne jest regularne wietrzenie, aby zapobiec nadmiernej wilgotności.
Jak poprawić wentylację w domu — podsumowanie
Jak widzisz, poprawną wentylację w domu można osiągnąć zarówno metodami mechanicznymi, jak i poprzez naturalne metody cyrkulacji. Ważne jest, aby dobrać odpowiednią wentylację do rodzaju pomieszczeń, a także ich wielkości. Wprowadzenie odpowiednich rozwiązań wymaga oceny specyficznych potrzeb domu i jego mieszkańców. Nimniej, warto zadbać o prawidłową wentylację, aby poprawić komfort życia, zdrowie domowników i zmniejszyć ryzyko problemów z wilgocią czy pleśnią.
Jeżeli budujesz dom lub remontujesz dom, najlepszym rozwiązaniem będzie inwestycja w centralę wentylacyjną z odzyskiem ciepła (rekuperator). Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na kosztowne remonty, sprawdź takie rozwiązania jak rekuperator ścienny (pokojowy), wyposaż okna w nawiewniki okienne i zadbaj o codzienne, prawidłowe do danej pory roku wietrzenie pomieszczeń.
Dowiedz się też: czy rekuperacja w starym domu jest możliwa i ma sens?
Pamiętaj także o monitorowaniu wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Optymalna wilgotność w pomieszczeniach powinna wynosić 40-60%. Jeżeli poziom wilgotności przekracza 60%, warto rozważyć zakup pochłaniaczy wilgoci lub osuszacza powietrza, aby usunąć nadmiar wilgoci. Jeżeli masz zbyt suche powietrze, zainwestuj w nawilżacz powietrza.