Poradnik

Klimatyzacja do mieszkania 50 m²

W perspektywie globalnego ocieplenia, klimatyzacja staje się niezbędnym wyposażeniem naszych czterech kątów. Nowoczesne urządzenia klimatyzacyjne to gwarancja utrzymania komfortu cieplnego. W społeczeństwie panuje błędne przekonanie, że klimatyzacja sprawdza się tylko w domach jednorodzinnych. Nic bardziej mylnego! Coraz częściej można spotkać mieszkania, które są wyposażone w klimatyzatory. Co więcej, nierzadko są to mieszkania o niewielkiej powierzchni (do 50 – 60 m²). W takich sytuacjach, szukamy rozwiązań kompaktowych i dyskretnych, aby nie dominowały wśród elementów wyposażenia wnętrza. Współczesny rynek klimatyzacyjny oferuje wiele rozwiązań tego typu. Nowoczesne klimatyzatory występują w wielu wariantach. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Zatem, jaki klimatyzator wybrać do niewielkiego mieszkania? Podpowiadamy!

Blok mieszkalny
Fot. Luis quintero | Źródło: Pexels

Klimatyzacja mobilna – przenośna

Klimatyzator przenośny, to najprostszy i najbardziej praktyczny wariant do małych mieszkań. Wśród zalet takich rozwiązań z pewnością można wymienić mobilność (jak sama nazwa wskazuje). Dzięki temu jesteśmy w stanie ustawić urządzenie w dowolnym miejscu i pomieszczeniu (wymagane jest jednak okno, przez które wystawimy rurę odprowadzającą powietrze). Co więcej, jest to tańsze rozwiązanie niż klimatyzacje stacjonarne. Jako wadę należy potraktować to, że klimatyzator przenośny – mobilny jest głośniejszy i mniej efektywny w porównaniu do pozostałych rodzajów urządzenia.


Czytaj też: Jak wybrać klimatyzator do mieszkania lub biura?


Klimatyzacja stacjonarna

W tym przypadku najpopularniejszym rozwiązaniem jest klimatyzacja typu split. Składa się ona z jednostki zewnętrznej, którą instaluje się poza budynkiem, oraz z wewnętrznej, montowanej w pomieszczeniu. Obie jednostki stanowią system połączony układem sterującym i przewodem freonowym. Wewnętrzne jednostki dostępne są w kilku wersjach: ściennej, podsufitowej, kasetonowej, kanałowej oraz stojącej.


Czytaj też: Klimatyzatory ścienne – wszystko co musisz wiedzieć o tej technologii.


Największą zaletą takich rozwiązań jest umieszczenie hałaśliwych sprężarek i wentylatorów poza mieszkaniem. Dzięki temu, unikniemy hałasów związany z pracą systemu. Jest to również zdecydowanie bardziej wydajne urządzenie niż klimatyzacja mobilna. Wiąże się to jednak z większymi nakładami inwestycyjnymi oraz często zaawansowanymi pracami remontowymi.

Podczas wyboru klimatyzatora do mieszkania należy zwrócić uwagę na następujące parametry:

  • moc,
  • poziom hałasu (nie powinna przekraczać 35 dB(A)),
  • klasa energetyczna (najwyższa to A+++).

Jaka klimatyzacja do mieszkania 50 m²?

Można śmiało przyjąć, że 1 kW mocy wystarczy na schłodzenie około 10 m². Łatwo policzyć, że do mieszkania o powierzchni ok. 50 m² potrzebujemy klimatyzatora o mocy 5 kW. Pamiętajmy, że w oszacowaniu mocy uwzględniamy też liczbę domowników oraz ekspozycję budynku. Klimatyzacja to inwestycja na wiele lat, dlatego warto wybrać produkt sprawdzonego producenta, posiadający stosowne certyfikaty.

Sprawdź też