Poradnik

Wilgoć w domu – przyczyny

Mówiąc o komfortowych warunkach panujących w domu bądź mieszkaniu, bardzo często pierwszą myślą jest optymalna temperatura powietrza. Pamiętajmy jednak, że równie ważna jest wilgotność powietrza. Wpływa ona na nasze zdrowie i samopoczucie. Ponadto nieodpowiednia wilgotność powietrza może przysporzyć wielu problemów samemu budynkowi. Poniżej podpowiadamy jak zadbać o ten aspekt w naszych czterech kątach. Jakie są przyczyny powstawania wilgoci w domu, jaka jest norma i jak skutecznie wyeliminować wilgoć w domu.

Jaka powinna być wilgotność powietrza w domu?

Wilgotność powietrza to nic innego jak zawartość pary wodnej w powietrzu. Prawidłowa wilgotność powietrza domu, mieszkaniu czy w innych pomieszczeniach zamkniętych powinna być w granicach 30-65%. Najlepiej czujemy się, jeśli parametr ten wynosi 40-60%. Jest to optymalna wartość dla człowieka. Polska norma PN-78/B-03421 określa 30% jako minimalną, dopuszczalną wartość wilgotności powietrza.

Jak zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze wpływa na nasze zdrowie?

Zbyt suche lub zbyt wilgotne powietrze może być przyczyną wielu problemów zdrowotnych.

Mała wilgotność powietrza w domu – skutki

Jeżeli poziom wilgotności powietrza w naszym domu jest zbyt niski, może się to objawiać dolegliwościami skórnymi. Nasza skóra staje się wysuszona, co skutkuje mikropęknięciami (niewidocznymi gołym okiem). Mikroby, alergeny i szkodliwe chemikalia przenikają przez te mikrouszkodzenia i mogą wywoływać choroby. Ponadto suche powietrze wpływa negatywnie na nasze górne drogi oddechowe. W taki sposób pojawiają się infekcje, których pierwszymi objawami są: kaszel, kichanie, wydzielina z nosa, przekrwienie błony śluzowej nosa, katar, gorączka, drapanie lub ból gardła, oddychanie przez nos. Wśród niepożądanych skutków zbyt suchego powietrza należy wymienić również negatywny wpływ na nasze oczy (w takich przypadkach konieczne jest regularne ich zakrapianie).

Duża wilgotność powietrza w domu – skutki

Równie negatywnie na nasze zdrowie wpływa zbyt wysoka wilgotność powietrza. Im większa wilgoć w domu, tym lepsze warunki do rozwoju pleśni i grzybów. Ma to bezpośredni wpływ przede wszystkim na nasz układ oddechowy. Wystąpić mogą problemy z oddychaniem, ale też pogorszenie się samopoczucia. Objawami zbyt wysokiej wilgotności powietrza są również problemy ze snem i koncentracją.

Przyczyny wilgoci w domu

Wilgoć w domu na szybie okiennej
Wilgoć na szybie

Przyczyn wilgoci w domu bądź mieszkaniu może być wiele. Wymierny wpływ na wilgotność powietrza mają warunki atmosferyczne. Wśród zjawisk, które mogą być przyczyną wilgoci należy wymienić powodzie i podtopienia, długo utrzymująca się wilgotność powietrza na zewnątrz, a także wysoki poziom wód gruntowych. Jeżeli takie zjawiska nie występują w Twojej okolicy, a mimo to masz problem z wilgocią w domu, to najprawdopodobniej popełniono błędy podczas projektowania lub wznoszenia budynku. Często odpowiedzialny jest za to brak drenażu lub jego nieprawidłowe wykonanie. Duże znaczenie ma też sprawność wentylacji w domu bądź mieszkaniu.

Jak sprawdzić poziom wilgotności powietrza w domu?

Jeśli powietrze w naszym domu jest zbyt wilgotne, odczujemy to nie tylko na własnym samopoczuciu. Na ścianach i podłogach mogą pojawiać się plamy, a w powietrzu może się unosić charakterystyczny zapach gleby i stęchlizny. W taki sposób, w domu rozwija się pleśń. Zwróćmy uwagę również na miejsca, w których skrapla się para wodna, w szczególności na szybach. Warto zainwestować w prosty higrometr, czyli narzędzie mierzące temperaturę i wilgotność pomieszczenia.

Jak się pozbyć wilgoci z domu?

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się wilgoci z domu jest zastosowanie rekuperacji. Rekuperator powietrzna to inaczej wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dzięki tej technologii, mamy pewność, że w naszym domu, wilgotność powietrza jest na optymalnym poziomie przez 24h na dobę. Warto o tym pomyśleć podczas projektowania budynku lub planowania termomodernizacji. Dowiedz się też czym jest rekuperacja – wady i zalety technologii.

Popularnym sposobem na pozbycie się wilgoci z domu są osuszacze powietrza. Można wyróżnić dwa rodzaje takich urządzeń. Elektryczny – w mechaniczny sposób usuwa wilgoć w budynku, natomiast kondensacyjny działa na zasadzie klimatyzatora. Niektóre klimatyzatory ścienne są również wyposażone w funkcję osuszacza powietrza.

Dobrym sposobem jest również zastosowanie pochłaniacza wilgoci. Jest to niewielki pojemnik wyposażony w wymienny wkład w postaci granulatu chlorku wapnia. Dzięki niemu para wodna zmienia się w roztwór soli, a następnie się skrapla, dzięki czemu pozbywamy się nadmiaru wilgoci z domu.

Pamiętajmy, że naturalnym pochłaniaczem pary wodnej są rośliny. Jeżeli chcemy zrównoważyć poziom wilgotności powietrza w domu, powinniśmy wybrać skrzydłokwiat, oplątwę, bluszcz lub paprotki. Warto również pamiętać o tym, że codzienne, nawet krótkotrwałe wietrzenie pomieszczeń (nawet w zimie) poprawia cyrkulację powietrza.